Reklama

Reklama

Matura 2018. Przecieki? Wyciekły arkusze CKE? Uwaga!

W sieci znów pojawiły się fałszywe informacje, które sugerują, że wyciekły maturalne arkusze CKE. Egzamin dojrzałości 2018 startuje już jutro. Maturzysto, nie daj się oszukać!

Informacje sugerujące, że doszło do maturalnych przecieków, są fałszywe. To kolejna próba wyłudzenia pieniędzy od tegorocznych maturzystów. Do podobnych sytuacji dochodziło również w ubiegłych latach.

Kiedy trwają ostatnie, gorączkowe przygotowania do matury, w sieci zaczynają pojawiać się jednocześnie ogłoszenia z "pewniakami maturalnymi" albo "wyciekami" arkuszy CKE.

Choć w kwietniu, tuż przed rozpoczęciem egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego, rzeczywiście doszło do przecieku, co potwierdziła sama CKE, wszystkie dotychczasowe informacje o "wycieku" arkuszy maturalnych to nic innego, jak próba wyłudzenia pieniędzy od uczniów. Oszuści chcą, aby zapłacić im za "przecieki" na przykład poprzez wysłanie SMS-a o specjalnej treści. Nieświadomy oszustwa internauta ma otrzymać w ten sposób kod do pobrania pliku PDF. Zazwyczaj są to po prostu arkusze z poprzednich lat albo przypadkowe zadania, które nie mają nic wspólnego z oficjalnymi arkuszami maturalnymi.

Reklama

Inną metodą oszustów jest też zakładanie specjalnych stron internetowych, łudząca podobnych do popularnego portalu do przechowywania i udostępniania plików. Na stronie zamieszczane są informacje m.in. takiej treści: "Wczorajszy przeciek jednej ze szkół na Mazowszu (arkusz na licencji CKE 2018/MAZ/06125/PL wydanej przez Ministerstwo Spraw Edukacji). (...) Materiał dot. całości obowiązującej części pisemnego egzaminu z języka polskiego. Skany bardzo dobrej jakości, prócz stron 4 i 7 - które są częściowo czytelne". Oszuści chcą, aby podać na stronie swój numer telefonu. Następnie regularnie wysyłają na niego płatne SMS-y.


Maturzysto, bądź czujny i nie daj się oszukać!

Przypomnijmy, że już jutro, 4 maja, uczniowie rozpoczynają maturalny maraton. Najpierw przystąpią do egzaminu z języka polskiego. O godz. 9.00 rozpocznie się matura z tego przedmiotu na poziomie podstawowym, a o godz. 14.00 na poziomie rozszerzonym.

Arkusze CKE wraz z proponowanymi rozwiązaniami opublikujemy już jutro w naszym raporcie specjalnym "Matura 2018". Zapraszamy!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy