Reklama

Reklama

Matura 2018. Język polski: "Lalka". U nas arkusze CKE

Język polski na poziomach: podstawowym i rozszerzonym - to z tym przedmiotem zmagają się w piątek tegoroczni maturzyści. Tuż po godzinie 14:00 w naszym raporcie "Interia Matura 2018" opublikujemy pierwszy arkusz CKE wraz z rozwiązaniami zaproponowanymi przez naszych ekspertów. Bądźcie z nami!

Matura 2018 z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęła się o godzinie 9:00. Na napisanie tego egzaminu uczniowie mieli 170 min. Matura pisemna z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny - mają wybór między rozprawką a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu). W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

Reklama

Język polski podstawowy. Co było w tym roku?

"Powiedzieć, czym jest tęsknota" na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa oraz interpretacja wiersza Ernesta Brylla pt. "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają" - takie, według maturzystów, były w piątek tematy do wyboru na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rozwiązujący test na poziomie podstawowym musieli także m.in. rozwiązać zadania do zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym tekstów. Wśród nich były m.in. fragment wystąpienia Tadeusza Różewicza podczas uroczystości nadania mu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz tekst o problemach w porozumiewaniu się.

Matura 2018. Polski - poziom rozszerzony

Język polski na poziomie podstawowym jest obowiązkowym egzaminem - zdają go wszyscy maturzyści.

O godzinie 14:00 rozpocznie się matura - polski na poziomie rozszerzonym. Czas trwania egzaminu to 180 minut. Język polski na poziomie rozszerzonym jest przedmiotem wyboru - zdają go tylko ci abiturienci, którzy wyrazili taką chęć.

Arkusze CKE język polski - poziom podstawowy i rozszerzony

Chciałbyś sprawdzić, jak poszła ci matura 2018 z języka polskiego? Tuż po godzinie 14:00 opublikujemy arkusz CKE - język polski poziom podstawowy wraz z rozwiązaniami, jakie zaproponują nasi eksperci.

Z kolei po godzinie 19:00 znajdziesz u nas arkusz CKE - język polski poziom rozszerzony wraz z proponowanym rozwiązaniem. Arkuszy i odpowiedzi szukaj w naszym raporcie "Matura 2018. Arkusze" (kliknij tutaj)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy