Za dwa dni maturzyści w całej Polsce zmierzą się z pisemnym egzaminem z języka polskiego. Przystąpi do niego około 272,6 tys. tegorocznych absolwentów. Trwają gorączkowe, ostatnie przygotowania i powtórki lektur. Zobacz poniżej, na co szczególnie warto zwrócić uwagę oraz jakie tematy pojawiały się na maturach w poprzednich latach.
Pisemna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - najpierw maturzyści rozwiązują test, a następnie piszą własny tekst - mogą zdecydować się na stworzenie rozprawki lub analizę i interpretację tekstu poetyckiego.
Język polski na poziomie rozszerzonym jest przedmiotem dodatkowym. Piszą go tylko ci maturzyści, którzy wyrazili taką chęć. W tym roku do matury rozszerzonej z polskiego przystąpi 54,6 tys. osób. Uczniowie otrzymają arkusz, który będzie zawierał dwa tematy. Egzamin będzie polegał na napisaniu wypracowania na jeden z nich.
Zobacz, jak napisać wypracowanie na maturze z języka polskiego
Podczas ostatnich, gorączkowych przygotowań, warto przypomnieć sobie lektury obowiązkowe, które na wykazie CKE zostały oznaczone gwiazdką. Przypomnijmy, że są to: "Bogurodzica", twórczość Jana Kochanowskiego, "Dziady" (część III), "Pan Tadeusz", "Lalka", "Wesele", "Ferdydurke" i jedno wybrane opowiadanie Brunona Schulza.
Pełną listę lektur publikowaliśmy tutaj
MATURA 2017
W ubiegłym roku wśród tematów do wyboru na poziomie podstawowym pojawiły się:
Temat 1: Praca - pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
Temat 2: Zinterpretuj utwór "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Z kolei na poziomie rozszerzonym uczniowie wybierali jeden spośród dwóch poniższych tematów:
Temat 1: Określ, jaki problem podejmuje Wolfgang Kayser w tekście "Groteska". Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
Temat 2: Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów: "Obraz Cnoty" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i "Pan Cogito o cnocie" Zbigniewa Herberta.
Arkusz maturalny z języka polskiego 2017 (poziom podstawowy) wraz z odpowiedziami znajdziesz tutaj. Przykładowe plany wypracowań na poziomie rozszerzonym znajdziesz tutaj.