Reklama

Reklama

Matura 2018: Angielski. Co powtórzyć?

Angielski na poziomie rozszerzonym jest od lat najchętniej wybieranym przez uczniów przedmiotem dodatkowym na maturze. W tym roku przystąpi do niego ponad 146 tys. osób. Poniżej prezentujemy zagadnienia, które pojawiały się na maturze z angielskiego w poprzednich latach.

Zobacz arkusz CKE z języka polskiego (poziom podstawowy) wraz z proponowanymi odpowiedziami

Zobacz arkusz CKE z języka polskiego (poziom rozszerzony) wraz z proponowanymi odpowiedziami

Matura 2018 z języka angielskiego już za kilka dni. Egzamin na poziomie podstawowym startuje we wtorek (8 maja) o godz. 9.00, natomiast na poziomie rozszerzonym o godz. 14.00. 

Oprócz znajomości środków językowych, rozumienia tekstów pisanych i rozumienia ze słuchu, uczniowie podczas egzaminu maturalnego muszą także stworzyć własną wypowiedź pisemną. 

Reklama

Na poziomie podstawowym maturzyści tworzą tekst użytkowy (np. list w formie tradycyjnej albo e-mail, wiadomość na bloga lub forum internetowe) z elementami np. opisu, relacjonowania, uzasadniania opinii, w tym przedstawiania zalet i wad różnych rozwiązań i poglądów. Długość takiego tekstu powinna mieć 80-130 słów. Z kolei na poziomie rozszerzonym uczniowie piszą tekst argumentacyjny (list formalny, rozprawkę lub artykuł publicystyczny) z elementami np. opisu, relacjonowania, sprawozdania, recenzji, pogłębionej argumentacji. Wówczas wypowiedź musi zawierać 200-250 słów.

Podczas ostatnich powtórek warto zajrzeć do poprzednich arkuszy CKE. Poniżej prezentujemy tematy wypowiedzi pisemnych, które pojawiły się na poziomie podstawowym i rozszerzonym w latach 2015-2017.

Matura 2017

Podczas ubiegłorocznej matury z angielskiego na poziomie podstawowym uczniowie musieli napisać notatkę na bloga, w której opisywali wrażenia po spotkaniu ze znanym aktorem.

Polecenie brzmiało: Uczestniczyłeś(-aś) w spotkaniu ze znanym aktorem. Podziel się wrażeniami z tego spotkania na swoim blogu. Napisz, w jaki sposób zdobyłeś(-aś) zaproszenia na to spotkanie i z kim tam poszedłeś/ poszłaś. Wyraź opinię na temat miejsca, w którym to spotkanie było zorganizowane. Przedstaw przebieg spotkania. Zachęć czytelników twojego bloga do obejrzenia jednego filmu z tym aktorem i uzasadnij, dlaczego warto ten film obejrzeć. 

Na poziomie rozszerzonym maturzyści wybierali jeden spośród poniższych tematów:

Temat nr 1: Napisz rozprawkę, w której przedstawisz dobre i złe strony występowania dzieci w programach telewizyjnych typu talent show. 

Temat nr 2: Wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas górskich wycieczek. Napisz artykuł, w którym zrelacjonujesz niebezpieczną sytuację, która wynikła z lekkomyślnego zachowania turystów i przedstawisz swój pomysł kampanii promującej odpowiedzialne zachowanie w górach. 

Matura podstawowa z angielskiego 2017

Matura rozszerzona z angielskiego 2017

Matura 2016

W 2016 roku maturzyści na poziomie podstawowym pisali e-maila do koleżanki z Anglii, w którym relacjonowali klasowy wyjazd za granicę.

Polecenie brzmiało: W ramach wymiany międzynarodowej wraz z klasą wyjeżdżasz za granicę do zaprzyjaźnionej szkoły. W e-mailu do koleżanki z Anglii: opisz występ artystyczny, który przygotowaliście na tę okazję, przedstaw swoje obawy związane z występem, poinformuj, co kupiłeś(-aś) w związku z wyjazdem i wyjaśnij dlaczego, napisz, jak zamierzasz spędzać czas wolny w trakcie pobytu za granicą. 

Na poziomie rozszerzonym 2016 roku maturzyści w zadaniu otwartym musieli napisać artykuł albo rozprawkę. Do wyboru były poniższe tematy: 

Temat nr 1: Władze wielu miast sponsorują koncerty gwiazd na świeżym powietrzu w noc sylwestrową. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz dobre i złe strony organizacji takich imprez na powitanie Nowego Roku. 

Temat nr 2: Oglądałeś(-aś) ostatnio mecz, podczas którego jeden z zawodników złamał zasady fair play. Napisz artykuł, w którym opiszesz tę sytuację, i uzasadnisz, dlaczego zwalczanie nieuczciwego zachowania sportowców jest niezbędne.

Arkusze CKE i odpowiedzi z matury z języka angielskiego 2016 - poziom podstawowypoziom rozszerzony

Matura 2015

Na maturze z angielskiego w 2015 roku maturzyści piszący poziom podstawowy w zadaniu otwartym musieli ułożyć e-maila do kolegi z Anglii na temat udziału w biegu ulicznym.

Polecenie brzmiało: Brałeś(-aś) ostatnio udział w biegu ulicznym. Napisz e-mail do kolegi z Anglii. W e-mailu: opisz swoje przygotowania do udziału w tym biegu, napisz o trudnym momencie, który miał miejsce w czasie biegu, przedstaw zalety organizowania biegów ulicznych w miastach, podaj szczegóły kolejnej takiej imprezy i zaproponuj koledze udział w niej.

Z kolei na poziomie rozszerzonym uczniowie musieli wybrać jeden z dwóch tematów i stworzyć wypowiedź na ok. 200-250 słów.

Temat nr 1: Coraz częściej słyszymy o osobach, które decydują się wyruszyć samotnie na trudną wyprawę - opłynąć Ziemię, dotrzeć na biegun, zdobyć niedostępny szczyt itp. Napisz rozprawkę, w której przedstawisz wady i zalety odbycia takiej wyprawy samotnie. 

Temat nr 2: Jedna z gazet ogłosiła konkurs na pomysł kampanii zachęcającej do oszczędzania wody. Napisz list do redakcji. Opisz w nim sytuację, dzięki której uświadomiłeś(-aś) sobie wagę tego problemu, i przedstaw swoją propozycję takiej kampanii.  

Zobacz arkusz maturalny 2015 z języka angielskiego: poziom podstawowy i poziom rozszerzony


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy