Reklama

Reklama

Jeden uczeń pisał w Polsce maturę z języka łemkowskiego

Interpretację tekstu łemkowskiego pisarza Nestora Repeli wybrał na egzaminie dojrzałości Daniel Starzyński. To jedyny w Polsce tegoroczny maturzysta, który wybrał pisanie matury w języku łemkowskim. Egzamin odbył się w środę w Legnicy na Dolnym Śląsku. Drugi uczeń, który miał podejść do tego samego egzaminu, nie pojawił się w szkole.

Daniel Starzyński powiedział w rozmowie z PAP, że napisanie egzaminu maturalnego w języku łemkowskim było dla niego bardzo ważne, ponieważ zarówno on jak i cała jego rodzina kultywuje tradycje łemkowskie. Jego ojciec Jerzy Starzyński prowadzi zespół pieśni i tańca "Kyczera".

"Nestor Repeła to był ważny twórca dla wszystkich Łemków. Przeżył akcję 'Wisła', wiele robił dla podtrzymania świadomości łemkowskiej. Dlatego wybrałem temat, w którym trzeba było zinterpretować fragment jego tekstu" - powiedział maturzysta.

Dodał, że w swojej pracy napisał mi.n o świadomości łemkowskiej w dzisiejszym społeczeństwie, o odbiorze tej mniejszości narodowej i o problemach młodzieży łemkowskiej z asymilacją.

Reklama

"Główną osią interpretacji był cytat z autora 'Żyj tak, jak ja uczę, a nie tak jak ja żyę'. Jestem zadowolony ze swojej pracy, podobnie jak mój nauczyciel pan Łukasz Woźniak, który uczył mnie języka łemkowskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej" - powiedział Starzyński.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy (woj. dolnośląskie) matura z języka łemkowskiego odbywa się już po raz trzeci w historii szkoły.

"Społeczność Łemków w Legnicy i okolicach jest duża. Mają swoje stowarzyszenia i kultywują tradycje oraz obyczaje. W naszej szkole nie ma lekcji języka łemkowskiego, ale są zajęcia z języka ukraińskiego" - powiedziała dyrektor szkoły Grażyna Ciosmak.

Łemkowie osiedlili się w tej części Dolnego Śląska pod koniec lat 40-tych XX wieku na skutek akcji "Wisła". Było to przymusowe przesiedlenie z rejonu Beskidu Niskiego. W Legnicy i okolicznych wsiach zamieszkało kilka tysięcy rodzin. Społeczność łemkowska od 1979 r. organizuje we wsi Michałów rokrocznie watrę, czyli święto kultury, muzyki i obyczajów łemkowskich.

Drugi uczeń nie zgłosił się na egzamin

Jak podawała Centralna Komisja Egzaminacyjna, chęć zdawania egzaminu z języka łemkowskiego zadeklarowały w tym roku dwie osoby w całym kraju. Egzamin, który miał odbyć się w Zespole Szkół nr 3 w Sanoku (woj. podkarpackie) nie odbył się - abiturient, który deklarował chęć zdawanie z języka łemkowskiego, nie zgłosił się na egzamin.

"Byliśmy przygotowani na jego przeprowadzenie. Została powołana komisja. Na czas egzaminu szkoła z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wypożyczyła słownik polsko-łemkowski, bo takiego w naszej bibliotece nie ma. Jednak uczeń, który wcześniej wyraził chęć zdawania tego przedmiotu, nie pojawił się na egzaminie maturalnym. Nie znamy powodu jego nieobecności" - powiedział wicedyrektor szkoły Arkadiusz Zulewski.

Deklarujący chęć zdawania języka łemkowskiego wcześniej uczestniczył w egzaminach z pozostałych przedmiotów.

Arkusze CKE i odpowiedzi od tegorocznych matur znajdziesz w naszym raporcie specjalnym "Matura 2018". Zapraszamy!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy