Reklama

Reklama

Matura ustna - język polski. Pytania, tematy z 16.05.2017

Egzamin ustny z języka polskiego jest jednym z pięciu obowiązkowych egzaminów na maturze 2017. Uczniowie muszą zdać również egzamin ustny z języka obcego oraz pisemne egzaminy na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Matura ustna - języka polski 2017 - bazuje na systemie z poprzedniego roku. Zestawy tematów zmieniają się w szkołach co godzinę. W całej puli są 32 pytania. Poniżej prezentujemy tematy, które pojawiły się 16 maja 2017 r.

Matura ustna - język polski 2017 - PYTANIA, TEMATY - 16 maja 2017:

- Motyw snu w utworach literackich. Opisz funkcje snu w tekstach kultury na podstawie obrazu "Sen przed świtem" Karła Briułłowa i innych tekstów literackich.

- Jak artyści ukazywali Polskę i Polaków? Odwołaj się do tekstu "Zbytki polskie" Wacława Potockiego i innych tekstów kultury.

- Co musi spełniać język, aby zaistniała funkcja komunikatywna? Zasady funkcji komunikatywnej na podstawie utworu Tadeusza Różewicza "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja".

Reklama

- W jaki sposób artyści ukazują ludzkie słabości? Odwołaj się do obrazu Georgesa de la Tour "Oszust z asem karo" i wybranych tekstów literackich.

- Jak ukazywane są dzieci w literaturze? Na podstawie fragmentu "Ludzi Bezdomnych" Stefana Żeromskiego i innych tekstów kultury.

- Za pomocą jakich środków autorzy budują nastrój grozy? Na podstawie dzieła Edgara Allana Poe i innych tekstów kultury.

- Jak twórcy przedstawiają drogę do doskonałości? Na podstawie obrazu "Święty Franciszek w medytacji" i innych tekstów literackich.  

- Jak w tekstach kultury ukazywane jest piekło? Odwołaj się do fragmentu tekstu Zbigniewa Herberta "Co myśli Pan Cogito o piekle". 

- Obraz cierpiących matek w sztuce. Odwołaj się do rzeźby "Pieta z Lubiąża" oraz tekstów literackich. 

- Jak przedstawiana jest w dziełach walka o niepodległość? Odwołanie do fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, całego dzieła oraz innego tekstu kultury. 

- Jak bohaterowie odzwierciedlają siebie w snach lub widzeniach? Odwołaj się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu i innego tekstu kultury. 

- Dlaczego język bywa niewystarczającym środkiem do przekazania emocji? Odpowiedz na podstawie "Dzienników" Zofii Nałkowskiej, wybranego tekstu kultury oraz własnych doświadczeń. 

- Jak autorzy przedstawiają refleksje na temat ludzkiego życia? Na podstawie obrazu "Vanitas" Philippe de Champaigne oraz tekstów literackich.


Zobacz pytania i tematy z poprzednich dni:

Matura ustna - język polski. Pytania, tematy z 15.05.2017

Zobacz dotychczasowe arkusze i odpowiedzi z matury 2017: 

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z WOS-u - poziom rozszerzony (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z jęz. angielskiego - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z matematyki - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z jęz. polskiego - poziom podstawowy (TUTAJ)

ARKUSZ CKE I ODPOWIEDZI z biologii - poziom rozszerzony (TUTAJ)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje