Reklama

Reklama

Matura: Jak zdać matematykę? Ekspert wyjaśnia

- Jeżeli chcecie nauczyć się pływać, to trzeba żebyście weszli do wody. Podobnie jest z matematyką - przypomina główny egzaminator z matematyki z krakowskiego OKE Piotr Ludwikowski. Specjalnie dla maturzystów korzystających z raportu maturalnego Interii po raz kolejny objaśnia jedno z maturalnych zadań i daje rady, jak zdać egzamin z matematyki z jak najwyższym wynikiem.

Zdobycie umiejętności jaką jest sprawne i poprawne rozwiązywanie zadań matematycznych wymaga ćwiczeń, przypomina ekspert. Warto jednak pamiętać o kliku ważnych zasadach.  - Rozwiązanie każdego zadania składa się z czterech kroków, pisał o nich w książce "Jak to rozwiązać" George Polya - mówi Piotr Ludwikowski.

Oto one:

- przeczytać i zrozumieć zadanie - wiedzieć, co jest zadane, a co mamy znaleźć, obliczyć lub wykazać

- przygotować plan rozwiązania. Przypomnieć sobie fakty, twierdzenie, metody, pojęcia, o których zadanie nie mówi może wprost, ale które mogą być potrzebne lub pomocne

Reklama

- starannie wykonać plan

- rzucić okiem wstecz: sprawdzić rozwiązanie, przeanalizować je. Wyciągnąć wnioski (choćby dlatego, że podobna metoda może przydać się przy innej okazji).

Główny egzaminator z matematyki z OKE w Krakowie już po raz drugi, krok po kroku rozwiązuje z Interią zadanie z matematyki. - To zadanie jedynie za dwa punkty, ale wymaga ono bardzo ważnej umiejętności, która współczesnemu człowiekowi jest całkowicie niezbędna - umiejętności modelowania. Rzecz w tym, aby treść zadania przetworzyć na język matematyki - tłumaczy ekspert.

Bądź na bieżąco z Interią!

Zapraszamy również do śledzenia nas na Facebooku: Interia Matura, gdzie publikujemy wskazówki i materiały, które pomogą wam w przygotowaniach do tegorocznej matury.

Zajrzyjcie też do naszego raportu specjalnego Matura 2017

Śledź nas na Twitterze!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy