Reklama

Reklama

Zalewska: Matury zostały zabezpieczone i nikt nie może mieć "przecieków"

​O godzinie 9. rozpoczną się matury z języka polskiego. Minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała w radiowej "Jedynce", że przystąpi do nich 283 tysiące abiturientów.

Minister podkreśliła, że tematy matur zostały zabezpieczone i nikt nie może mieć "przecieków". O godzinie 14. rozpoczną się egzaminy na poziomie rozszerzonym. Abiturienci będą zdawali w sumie cztery egzaminy pisemne i dwa ustne: z języka polskiego i obcego.

Anna Zalewska powiedziała jednak, że egzaminy w obecnej formie nie sprawdzają do końca wiedzy abiturienta. Matury zakończą się 27 maja, a ich wyniki zostaną ogłoszone 5 lipca. Abiturienci po raz pierwszy będą mogli fotografować swoje arkusze w komisjach egzaminacyjnych, aby móc się ewentualnie odwołać od wyników egzaminu.

Minister Zalewska powiedziała, że abiturienci będą zdawać maturę według zasad wprowadzonych w zeszłym roku. Absolwenci techników i ci, którzy powtarzają maturę, będą natomiast zdawać według innej podstawy programowej.

Reklama

Rewolucja w egzaminie maturalnym? Zalewska o szczegółach

Anna Zalewska przypomniała, że aby zdać maturę, trzeba zdać egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Ci, którzy nie zdadzą egzaminów z przedmiotów dodatkowych, nie dostaną się na wybrane kierunki studiów. Minister przyznała, że taka sytuacja oznacza obniżenie rangi egzaminu maturalnego, trzeba więc podjąć dyskusję nad zmianami.

Zdaniem Anny Zalewskiej, matura powinna być weryfikacją wiedzy abiturienta. Dodała, że domagają się tego i uczniowie, i wyższe uczelnie.

Minister edukacji powiedziała, że możliwość powtarzania pierwszej klasy szkoły podstawowej będzie istniała tylko w okresie przejściowym po podniesieniu wieku szkolnego do siedmiu lat. Dodała, że rodzice dzieci powtarzających pierwszą klasę mogą być spokojni, gdyż nauczyciele będą podchodzić do każdego ucznia indywidualnie.

Według "Dziennika Gazety Prawnej", pierwszą klasę będzie powtarzać od 5 do 15 procent uczniów. Minister edukacji powiedziała, że resort spodziewał się takiego odsetka.

Anna Zalewska przypomniała, że 17 maja zakończą się debaty o stanie oświaty, organizowane przez ministerstwo edukacji. 27 czerwca zostanie przedstawiony projekt zmian w systemie oświaty.

Rozwiązań i arkuszy maturalnych należy szukać na stronie głównej portalu Interia i na naszym Facebooku - Interia Matura.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy