Reklama

Reklama

Rząd pracuje nad zmianami w systemie egzaminów państwowych

Rząd zajmie się dziś projektem zmian w ustawie o systemie oświaty, który zakłada m.in. możliwość odwołania się od wyniku egzaminu maturalnego oraz likwidację od roku szkolnego 2016/2017 sprawdzianu dla szóstoklasistów.

Odwołanie od matury

Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wprowadzi nowy system weryfikacji wyników egzaminów: maturalnego oraz potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Dotychczas uczeń w sprawie swojego testu odwoływał się do okręgowej komisji egzaminacyjnej, która - jako organizator egzaminu - była stroną w sprawie. Nowe rozwiązanie wprowadzi niezależną komisję odwoławczą, składającą się z ekspertów w danej dziedzinie. To ona będzie oceniać zasadność roszczeń zdającego.

Likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów

Projekt zakłada również likwidację od roku szkolnego 2016/2017 sprawdzianu dla szóstoklasistów. Inicjatorzy zmiany uznali, że powodował on u dzieci niepotrzebny stres.

Reklama

Dodatkowo jego wyniki, zupełnie niepotrzebnie, były wykorzystywane do tworzenia rankingów szkół.

W miejsce sprawdzianu, od roku szkolnego 2017/2018, Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać gimnazjom testy diagnostyczne, z których każda szkoła będzie mogła dobrowolnie skorzystać, aby dokonać wstępnej oceny wiadomości i umiejętności uczniów rozpoczynających naukę w I klasie.

Matura 2016: Język polski podstawowy, arkusz CKE i rozwiązania eksperta Interii

Matura 2016: Język polski, poziom rozszerzony. Arkusz i odpowiedzi

Matura 2016. Język polski w "starej formule" - arkusz CKE

Matura 2016: Matematyka, poziom podstawowy - ARKUSZ

"Stara matura" 2016 - arkusz z matematyki

Matura 2016: Język polski podstawowy, arkusz CKE i rozwiązania eksperta Interii

Matura 2016: Język polski, poziom rozszerzony. Arkusz i odpowiedzi

Matura 2016. Język polski w "starej formule" - arkusz CKE

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy