Reklama

Reklama

Opłaty za egzamin maturalny dla absolwentów. Dyrektor OKE wyjaśnia

W tym roku po raz pierwszy wprowadzono opłaty za podejście do egzaminu maturalnego dla absolwentów. Będzie to konieczne w dwóch sytuacjach. - Zdecydowaliśmy się na taki krok, ponieważ duża liczba absolwentów deklarowała przystąpienie do egzaminu i nie stawiała się na nim. Liczymy na to, że teraz zdający nie będą rezygnować - mówi Interii dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow.

Za podejście do egzaminu maturalnego będzie należało zapłacić w dwóch przypadkach. Pierwszy - dotyczy absolwentów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z tego samego przedmiotu obowiązkowego lub z tego samego przedmiotu dodatkowego po raz trzeci i kolejny.

- Jeżeli, ktoś przystąpił do testu z matematyki np. trzy lata temu i w tym roku chce zdawać ten egzamin po raz trzeci, by podwyższyć swój wynik, musi wnieść opłatę - wyjaśnia w rozmowie z Interią dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie Lech Gawryłow.

Zapłacą również ci, którzy w roku poprzednim zgłosili chęć zdawania przedmiotu dodatkowego na maturze, ale nie stawili się na egzamin, a teraz chcieliby go powtórzyć np. jeśli uczeń zgłosił chęć zdawania historii, nie przyszedł na test, a w roku kolejnym chciałby znów zdawać historię, musi wnieść opłatę.

Reklama

Ile trzeba będzie zapłacić?

W obu przypadkach wysokość jednorazowej wpłaty za egzamin wynosi 50 zł. - W sytuacji, gdy ktoś wybrał dwa przedmioty dodatkowe, nie zgłosił się na egzamin i decyduje się na nie ponownie, musi uiścić opłatę w wysokości 100 zł, w przypadku trzech dodatkowych - 150 zł i tak kolejno - wyjaśnia dyrektor krakowskiego OKE.

Wpłat można dokonywać od początku stycznia do 7 lutego. Konieczne jest również przesłanie dowodu wpłaty i załącznika (pobierz tutaj) do swojej macierzystej komisji egzaminacyjnej. 

- Bardzo proszę o terminową płatność i przekazanie dowodu wpłaty do okręgowej komisji egzaminacyjnej. Niedokonanie wpłaty w podanym terminie powoduje skreślenie z listy zgłoszonych do egzaminu - zaznacza Gawryłow. Opłata za egzamin nie podlega zwrotowi.

Szczegółowe informacje na temat dokonywania wpłat dostępne są na stronie OKE w Krakowie.

Numer konta, kótry podaje komisja, przeznaczony jest jedynie dla absolwentów należących do okręgu krakowskiego (uczniowie z woj. lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego  -red.). Pozostali absolwenci powinni dokonywać wpłat na konta, których numery znajdą na stronach komisji egzaminacyjnych właściwych dla swojego okręgu.

Zobacz także - główny egzaminator z matematyki krakowskiego OKE objaśnia zadnie:Dowiedz się więcej na temat: opłata za maturę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje