Reklama

Reklama

OKE w Jaworznie będzie unieważniać 9 matur z jęz. polskiego

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie z powodu źle wydanych arkuszy będzie unieważniać 9 matur z języka polskiego na poziomie podstawowym - poinformował w czwartek jej dyrektor Robert Wanic. Uczniowie ci napiszą egzamin raz jeszcze w terminie dodatkowym - 1 czerwca.

"4 maja na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach zostały zamienione arkusze egzaminacyjne pomiędzy starą i nową formułą. Sprawa dotyczy 5 uczniów, którzy pisali starą maturę zamiast nowej i 4 uczniów piszących nową maturę zamiast starej" - powiedział PAP Wanic.

Reklama

Dodał, że choć sprawa została zgłoszona OKE dopiero po zakończeniu matury, już w trakcie jej trwania jeden uczeń zorientował się, że ma inny arkusz niż pozostali i zgłosił to komisji nadzorującej, która "nie zareagowała".

"Gdyby ta sytuacja była do nas zgłoszona w trakcie egzaminu, zareagowalibyśmy na to zamieniając te arkusze na odpowiednie i wydłużając czas trwania egzaminu. Natomiast zostało to do nas zgłoszone po egzaminie, kiedy arkusze zostały już spakowane" - wyjaśnił.

Dyrektor powiedział też, że uczniowie rozwiązali otrzymane arkusze, jednak "nie można im sprawdzać arkuszy nie z tej formuły, do której byli przygotowani". "Bez względu na to, co napisali będą mieli unieważniony egzamin i będą mogli podjeść do niego 1 czerwca, w terminie dodatkowym" - wskazał.

Wanic dodał, że obecnie czeka na szczegółowe informacje od dyrektor szkoły. "Widomo jednak, że pomyłka spowodowana była błędem ludzkim" - powiedział dyrektor.

Przypomniał też, że uczniowie muszą zdawać egzamin w takiej formie, do jakiej byli przygotowywani i według jakiej podstawy programowej się uczyli. Nową maturę po raz pierwszy pisali uczniowie w ub. r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy