Reklama

Reklama

Matura 2016 z matematyki. Zadania, które wydają się najtrudniejsze

Tegoroczne egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Już 4 maja (środa) uczniowie rozpoczną test dojrzałości językiem polskim. Drugiego dnia przyjdzie czas na matematykę. Główny egzaminator z matematyki krakowskiego OKE Piotr Ludwikowski po raz kolejny objaśnia jedno z zadań i daje uczniom kilka rad.

- Ludzki umysł nie zna żadnych granic poza tymi, które sobie narzuci - przypomina Piotr Ludwikowski i zachęca maturzystów, by wierzyli w siłę swojego umysłu. Tradycyjnie już - krok po kroku -  objaśnia, jak rozwiązać zadanie, w którym należy wykazać, "że nie istnieje wielokąt wypukły, w którym liczba wszystkich przekątnych jest równa 2016".

- Zadania, w których należy coś wykazać, to zadania, których uczniowie często się boją, bo wydają im się zbyt trudne, co często okazuje się mylnym przekonaniem - wyjaśnia i zachęca, by zawsze podejmować próby rozwiązania każdego z pojawiających się na egzaminie maturalnym zadań.

Reklama

Przystępując do egzaminu z matematyki warto pamiętać o kliku ważnych zasadach.  - Rozwiązanie każdego zadania składa się z czterech kroków, pisał o nich w książce "Jak to rozwiązać" George Polya - mówił już w podczas poprzedniej odsłony "Matura egzamin testowy, czy test dojrzałości" Piotr Ludwikowski. Oto one:

- przeczytać i zrozumieć zadanie - wiedzieć, co jest zadane, a co mamy znaleźć, obliczyć lub wykazać

- przygotować plan rozwiązania. Przypomnieć sobie fakty, twierdzenie, metody, pojęcia, o których zadanie nie mówi może wprost, ale które mogą być potrzebne lub pomocne

- starannie wykonać plan

- rzucić okiem wstecz: sprawdzić rozwiązanie, przeanalizować je. Wyciągnąć wnioski (choćby dlatego, że podobna metoda może przydać się przy innej okazji).

Jak poszło w roku ubiegłym?

Przypomnijmy, że aby zadać maturę należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. W przypadku przedmiotów dodatkowych nie ma wyznaczonego progu, który przesądza czy maturzysta zdał egzamin; wyniki z tych egzaminów służą tylko do rekrutacji na studia.

W poprzednim roku maturzyści zdawali egzamin w nowej i starej formule. Wśród zdających w nowej formule maturę z matematyki zdało 90 proc. maturzystów. Natomiast wśród zdających w starej formule maturę  z matematyki zdało 73 proc. uczniów.

W ubiegłym roku, w czerwcu CKE podała, że maturę zdało 71 proc. maturzystów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu wówczas miało 19 proc. Ostatecznie świadectwa maturalne w ubiegłym roku otrzymało 82 proc. abiturientów.

Zapraszamy wszystkich maturzystów do śledzenia nas na Facebooku: Interia Matura , gdzie będziemy publikować kolejne wskazówki i materiały, kótry pomogą wam w przygotowaniu do tegorocznej matury. 

Zobacz także:


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy