Reklama

Reklama

Matura 2016. Pierwszy język polski

Rozpoczynają się matury. Ponad 283 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi po godz. 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są drugim rocznikiem, a tegoroczni absolwenci techników pierwszym rocznikiem, który zdaje maturę według nowych zasad.

Muszą oni zdać trzy obowiązkowe pisemne egzaminy maturalne: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki. Egzaminy te są przeprowadzane na jednym - podstawowym poziomie. Maturzysta będzie musiał też przystąpić do, co najmniej, jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu. Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Reklama

Pierwszy dzień matur

Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się przed i po południu. Dziś w pierwszym dniu matur po południu przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Chęć przystąpienia do tego egzaminu zadeklarowało 47 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 16 proc. z nich.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zapewnia, że tegoroczne arkusze egzaminacyjne nie różnią się zbytnio od tych z poprzednich lat. Będzie kilka ciekawych, być może zaskakujących kontekstów, ale formuła właściwie będzie taka wcześniej.

Marcin Smolik podejrzewa, że może to oznaczać trochę słabsze wyniki egzaminów w skali ogólnopolskiej. W poprzednich latach tylko co trzeci maturzysta z techników decydował się zdawać jakikolwiek przedmiot dodatkowy i najczęściej wybierał arkusz na poziomie podstawowym.

Przedmioty dodatkowe

46 procent maturzystów będzie zdawać tylko jeden dodatkowy przedmiot. 30 procent zdecydowało się na dwa egzaminy dodatkowe, a 20 procent - na trzy. Najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym na poziomie rozszerzonym jest język angielski. Wybrało go 52 procent zdających. 31 procent zdecydowało się na geografię, 29 procent - na matematykę. Wyniki matur zostaną ogłoszone 5 lipca.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w dwu pierwszych tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 27 maja.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy