Reklama

Reklama

Matura 2016: Język polski. Co było na maturze w zeszłym roku?

W 2015 roku do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 310 tysięcy maturzystów. 190 tysięcy z nich to absolwenci liceów. Co pojawiło się na maturze? Jakie materiały mogą się pojawić na maturze w 2016 roku? Sprawdź.

Ubiegłoroczni maturzyści na egzaminie maturalnym z języka polskiego mierzyli się z "Lalką" Bolesława Prusa i wierszem Elizabeth Bishop. Prezentujemy wam arkusze, które mieli do rozwiązania. Tutaj również znajdziecie sugerowane przez eksperta Interii odpowiedzi. 

JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY - ARKUSZ DLA LICEUM

TUTAJ ZNAJDZIESZ ARKUSZ DLA UCZNIÓW TECHNIKUM

Maturzyści z liceów czytali tekst Jerzego Bralczyka pt. "Co się nosi w mówieniu?". Na jego podstawie musieli odpowiedzieć na kilka pytań. Kolejnym materiałem do analizy był tekst "Książki na całe życie" Wojciecha Nowickiego.

Reklama

W następnej kolejności abiturienci musieli na podstawie krótkiego fragmentu wiersza napisać, jaki jest jego tytuł i kto jest jego autorem.

Tematy wypracowania brzmiały z kolei następująco:

"Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne - co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów".

"Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów"  - utwór to Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka".

Przedstawiamy proponowane przez naszego eksperta odpowiedzi do arkusza dla LICEUM:Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu Interia i na naszym Facebooku - Interia Matura.

ARKUSZE Z ARKUSZE I ROZWIĄZANIA Z MATEMATYKI

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje