Reklama

Reklama

Matura 2015

Kierunki studiów, które w tym roku wybierano najchętniej

Filologia szwedzka, duńska, japonistyka – jak się okazuje, oryginale kierunki są jednymi z najbardziej obleganych w tym roku. Popularnością cieszy się również prawo i psychologia. Na uczelniach oferujących kierunki ścisłe niepodzielnie króluje informatyka.

Sprawdziliśmy, które z kierunków na sześciu najlepszych polskich uczelniach wg rankingu "Perspektywy 2015" cieszyły się największą popularnością.

Na uniwersytetach oferujących głównie humanistyczne studia, najwięcej osób zgłasza się na prawo i psychologię. Jednak furorę robią kierunki oryginalne, które oferuje niewiele uczelni. Najlepszym przykładem są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski (ex aequo pierwsze w rankingu najlepszych uczelni) i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak wynika z informacji przekazanych nam przez UJ, najbardziej obleganym w tym roku kierunkiem jest filologia szwedzka. Na jedno miejsce przypada tam 17,1 kandydatów. Drugą w rankingu popularności jest japonistyka - (11,3 na jedno miejsce), a trzecią sinologia (10,9 chętnych na jeden indeks). Wśród popularniejszych studiów znalazły się również kierunek lekarsko-dentystyczny (10,6 chętnych na miejsce) i analityka medyczna (10,2 kandydatów na jedno miejsce).

Reklama

Ogółem na UJ najwięcej chętnych zgłosiło się na prawo oraz psychologię, jednak uczelnia przygotowała w ich przypadku więcej indeksów, niż na kierunki unikatowe.

Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej osób zarejestrowało się na kierunki: ekonomia, finanse, inwestycje i rachunkowość; informatyka i ekonometria - liczba miejsc: 200, liczba zarejestrowanych osób: 2952. Wielu chętnych było również na psychologię (1766 chętnych na 145 miejsc) filologię angielską (1854 zarejestrowanych na 125 miejsc) i tradycyjnie prawo (2196  chętnych na 400 indeksów).

UW nie informuje na razie, na których kierunkach było najwięcej chętnych na jedno miejsce.

Na trzeciej pozycji w rankingu "Perspektywy 2015" najlepszych polskich uczelni uplasował się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tam numerem jeden jest filologia szwedzka ( 28,3 kandydatów chętnych na jedno miejsce). Druga w rankingu popularności wypada filologia duńska (14,4 osoby na jedno miejsce).

Informatyka króluje

Jakie kierunki szturmują tzw. umysły ścisłe? Sprawdzaliśmy to na Politechnice Wrocławskiej i Warszawskiej (ex aequo czwarte miejsce w rankingu) oraz Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (szósta w rankingu).

Zdecydowanie najpopularniejsza jest informatyka. Na Politechnice to właśnie ona była najbardziej obleganym kierunkiem. Statystycznie, dotychczas na jedno miejsce na Wydziale Informatyki i Zarządzania chętnych jest 4,5 kandydatów, a na Wydziale Elektroniki 3,44.

Kolejne w rankingu popularności klasyfikują się: budownictwo (2,94 na jedno miejsce) oraz automatyka i robotyka (na miejsce 2,76 chętnych).

Na Politechnice Warszawskiej najwięcej chętnych na jedno miejsce zgłosiło się na geoinformatykę (30 aplikacji na miejsce). Druga w kolejności była automatyka i robotyka (29, 9 chętnych na miejsce), trzecia uplasowała się inżynieria biomedyczna (19,4 aplikacji na miejsce).

Na AGH, informatyka jest drugim z najchętniej wybieranych kierunków. Na jedno miejsce przypada 6,9 chętnych. Wyprzedziła ją tylko mechatronika, o jeden indeks na tym kierunku ubiega się 8 osób.

Co ciekawe, na miejscu trzecim i piątym również plasują się kierunki ściśle związane z informatyką. Na kierunek informatyka i ekonometria, na jedno miejsce zgłosiło się 6,2 kandydatów. Z kolei na informatykę stosowana na jedno miejsce zgłosiło się 5,5 chętnych.

Rekrutacja na AGH została zakończona. W sumie przyjęto tam 19 313 podań. Jednak na wielu uczelniach rekrutacja wciąż trwa, lub dokładne dane są zliczane. Dlatego te, do których dotarliśmy, mogą jeszcze ulec nieznacznym zmianom.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje