Reklama

Reklama

Matura 2015

Egzamin maturalny 2015: Kiedy matura jest do wglądu

Do matury przygotowujesz się przez trzy lata, chodzisz na korepetycje, czytasz książki, rozwiązujesz testy. Przed sobą masz jasno postawiony cel - dostać się na wymarzony kierunek studiów. Długo oczekujesz na wynik tego najważniejszego w życiu egzaminu i... spotyka cię rozczarowanie. Co zrobić, jeśli uważasz, że twój egzamin maturalny został oceniony niesprawiedliwie? Jakie są twoje prawa? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Najnowsze informacje, arkusze, rozwiązania zadań i materiały - dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

Komu przysługuje wgląd do pracy egzaminacyjnej?

Przede wszystkim tobie, na twój pisemny wniosek. Warto pamiętać o tym, że do pracy wglądu nie mogą mieć na przykład twoi rodzice - rodzicom zdających pełnoletnich nie udziela się bowiem żadnych informacji dotyczących pracy egzaminacyjnej. Po złożeniu odpowiedniego wniosku będziesz mógł zobaczyć swój arkusz i kartę odpowiedzi.

Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej komisji okręgowej. Nie trzeba jednak robić tego osobiście, może to zrobić uprawniona przez ciebie osoba. Odpowiedni dokument można także przesłać do komisji okręgowej drogą elektroniczną, faksem, a także pocztą tradycyjną.

Reklama

Pamiętać należy o tym, aby we wniosku zostały zawarte najważniejsze informacje - imię i nazwisko zdającego, PESEL, dane teleadresowe osoby dokonującej wglądu, w tym adres pocztowy oraz - jeżeli to tylko możliwe - adres e-mail oraz/lub numer telefonu komórkowego lub inny sposób kontaktu umożliwiający jak najszybsze przekazanie informacji o wyznaczonym terminie wglądu, egzamin, którego wgląd dotyczy (zakres, poziom, przedmiot i część, której wgląd dotyczy).

Dyrektor OKE ma pięć dni roboczych na wyznaczenie konkretnego terminu, w którym możesz przyjść i zobaczyć swoją pracę. W wyjątkowych przypadkach termin może ulec wydłużeniu, jednak nie więcej niż o siedem dni.

Prace egzaminacyjne są przechowywane przez 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników danego egzaminu.

Co oznacza, że masz wgląd do pracy?

Słowo wgląd jest tu kluczowe. Oznacza ono, że nie będziesz mógł zabrać ze sobą pracy, ani jej skopiować. Nie wolno także robić jej zdjęć. W czasie trwania wglądu nie będziesz mógł także korzystać z telefonu, laptopa czy tableta. Dostaniesz zgodę na robienie notatek - jednak wszystkie przybory zostaną ci dostarczone przez OKE.

Po przedstawieniu dokumentu, który potwierdzi twoją tożsamość, dostaniesz minimalnie 30 minut. Podczas wglądu razem z tobą będzie pracownik komisji okręgowej. Przed rozpoczęciem wglądu poinformuje cię o tym, czy jest w stanie udzielić odpowiedzi na pytania merytoryczne dotyczące rozwiązań, zadań i liczby punktów przyznanych przez egzaminatora lub czy istnieje możliwość rozmowy z ekspertem przedmiotowym.

Jeśli w trakcie wglądu będziesz miał wątpliwości co do tego, jak została oceniona twoja praca, członek OKE będzie próbował rozwiać twoje wątpliwości. Jeśli ich nie rozwieje - będziesz miał możliwość skierowania wniosku o weryfikację sumy punktów do dyrektora OKE.Weryfikacji sumy punktów dokonuje się najszybciej (trwa to maksymalnie 14 dni).

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia twojego wniosku wynik twojego egzaminu zostanie podwyższony. Dostaniesz odpowiednią informację, a dokument z nowym wynikiem matury trafi w twoje ręce. Poprawiony dokument jest wydawany z nowym numerem, natomiast data wystawienia jest taka sama, jak na dokumencie wydanym uprzednio.

Szczegółowe informacje na temat wglądu do pracy znajdziesz na stronie CKE.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy