Reklama

Reklama

Matura 2014

Matura 2014. Czego boją się maturzyści?

Matura coraz bliżej. Wszyscy zastanawiają się, co pojawi się na egzaminacyjnych arkuszach z języka polskiego. Jak co roku, opcji jest wiele. O tym, kto trafił w dziesiątkę i przewidział, na jakie tematy będą rozpisywać się tegoroczni maturzyści, przekonamy się już wkrótce!

Tegoroczni maturzyści zgodnie twierdzą, że boją się "nieprzewidywalności tematów" i ogromnej presji czasu, który podczas egzaminu ucieka wyjątkowo szybko. Przewidują, że na arkuszach znajdzie się "Lalka" Bolesława Prusa, "Proces" Franza Kafki, "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego lub "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Twierdzą, że najbardziej ucieszyliby się z dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Witolda Gombrowicza i Tadeusza Borowskiego. Najmniej - z "Granicy" Zofii Nałkowskiej, "Ludzi bezdomnych" czy "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego i "Chłopów" Władysława Reymonta.

"Matura zaskoczyć nie może"

Reklama

Nauczyciele są jednak spokojni. Ci, którzy przez ostatnie lata sumiennie pracowali na lekcjach, są dobrze przygotowani i nie mają powodów do obaw. Mgr Dariusz Pasieka, polonista z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie mówi, że jeśli ktoś zna schemat i czytał lektury, to powinien sobie poradzić na na maturze. Zakłada, że na maturze podstawowej z j.polskiego mogą pojawić się dzieła Kochanowskiego, Nałkowskiej czy proza wojenna i "może Gombrowicz". Podkreśla, że nie spodziewa się zaskoczenia, bo to ostatnia matura w tej formie i "politycznie musi się udać".

Zdaj maturę z INTERIA.PL!

Codziennie specjaliści INTERIA.PL z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu INTERIA.PL i na Facebooku.

Dowiedz się więcej na temat: Matura 2014

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne