Reklama

Reklama

Matura 2013

Matura 2013. Historia - poziom podstawowy

Piątek to kolejny dzień zmagań maturzystów. O godz. 14 uczniowie zmierzyli się z historią. Do wyboru był poziom podstawowy i rozszerzony. Historia należy do grupy rzadziej wybieranych przedmiotów. Publikujemy arkusze i partiami dodajemy rozwiązania zaproponowane przez ekspertów INTERIA.PL. Pamiętaj, że strona nie odświeża się automatycznie - użyj F5!

Arkusz z historii - poziom podstawowy

Arkusz z historii - poziom rozszerzony

Egzamin z historii wybrało 21,4 tys. abiturientów, czyli 5,8 proc.; niewiele ponad połowa z nich - 10,8 tys. zdecydowała się na egzamin na poziomie podstawowym.

Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia; w tym roku zdecydowało się na nią 22 proc. abiturientów. Na drugim miejscu jest biologia. Na trzecim miejscu jest wiedza o społeczeństwie (egzamin odbył się 13 maja).

Reklama

Egzamin z historii na poziomie podstawowym trwał 120 minut. Na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Maturalny maraton

Maturzyści musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

Dlaczego maturzyści nie wybierają historii? Podyskutuj na forum!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne