Reklama

Reklama

Matura 2013

Matura 2013. Biologia - poziom podstawowy

Maturzyści przystąpili dzisiaj do egzaminu z biologii. To jeden z najchętniej wybieranych przedmiotów na maturze. Prezentujemy arkusze i na bieżąco - strona po stronie - publikujemy zaproponowane przez eksperta INTERIA.PL rozwiązania zadań. Pamiętaj, że strona nie odświeża się automatycznie - użyj klawisza F5!


Reklama

Arkusz z biologii - poziom podstawowy

Arkusz z biologii - poziom rozszerzony


Chęć zdawania egzaminu z biologii zadeklarowało 76,9 tys. maturzystów, czyli blisko 21 proc.; większość zdających z biologii - 46,3 tys. zdecydowało się zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym.

Egzamin z przedmiotu do wyboru abiturient zdaje tylko na jednym wybranym przez siebie poziomie.

Geografia w czołówce

Najczęściej wybieranym przedmiotem na maturze, należącym do grupy tzw. przedmiotów do wyboru, jest od lat geografia; w tym roku zdecydowało się na nią 22 proc. abiturientów. Na drugim miejscu jest biologia. Na trzecim miejscu jest wiedza o społeczeństwie.

Egzamin z biologii na poziomie podstawowym trwał 120 minut. Na poziomie rozszerzonym - 150.

Trzy obowiązkowe przedmioty

Maturzyści musieli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 28 maja. Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, abiturienci muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się również 28 maja.

Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, a ustnych - na 26-30 sierpnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje