Reklama

Reklama

Matura 2013

Matura 2013. Arkusze i rozwiązania z matematyki - poziom podstawowy

W środę rano ponad 400 tys. maturzystów przystąpiło do obowiązkowego pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań mieli 170 minut. Z ich relacji wynika, że ta część maturalnego maratonu była "zaskakująco łatwa". Publikujemy arkusz i zaproponowane przez eksperta INTERIA.PL rozwiązania zadań maturalnych.


Reklama

Arkusz z matematyki - poziom podstawowy

Maturzyści, którzy w środę pisali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania równań i nierówności, znajomością własności funkcji oraz figur geometrycznych.

Arkusz rozwiązywany przez maturzystów zawierał 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi oraz 9 zadań otwartych, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi oraz poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.

Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych oraz z kalkulatora prostego.

Część zadań dotyczyła rozwiązywania równań i nierówności oraz układów równań. Maturzyści mieli rozwiązać np. równanie wielomianowe oraz nierówność kwadratową. Należało się wykazać umiejętnością obliczania odległości między punktami w układzie współrzędnych oraz znajomością własności figur geometrycznych.

Część zadań dotyczyła funkcji, m.in. własności funkcji liniowej, kwadratowej, odczytywania własności funkcji z wykresu. Maturzyści musieli wykazać się też znajomością przekształceń wykresów funkcji.

W zestawie były również zadania dotyczące brył oraz zadanie tekstowe, w którym mieli obliczyć prędkości pociągów.

Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane były zadania otwarte.

Zdaj maturę z INTERIA.PL!

Codziennie specjaliści INTERIA.PL z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu Interia.pl i na Facebooku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje