Reklama

Reklama

Matura 2013

Matura 2013. Arkusze i rozwiązania z języka polskiego

Obrazy przeszłości i refleksje na temat pamięci w utworach Elizy Orzeszkowej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz rola autorytetu w społeczeństwie według Stefana Żeromskiego - to tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Publikujemy arkusz i zaproponowane przez eksperta INTERIA.PL rozwiązania zadań.

Strona nie odświeża się automatycznie. Użyj klawisza F5 lub kliknij TUTAJ!

Reklama

Zobacz arkusz z j. polskiego (poziom podstawowy)


Maraton maturalny

Centralna Komisja Egzaminacyjna zmieniła terminarz matury. Zwykle po języku polskim podstawowym, uczniowie rozwiązywali arkusz na poziomie rozszerzonym. Od tego roku CKE spróbowała tak rozbić egzaminy, żeby dwa bardzo popularne przedmioty nie musiały być zdawane tego samego dnia. I tak na przykład, pierwszego dnia matury, o godzinie 14:00, egzaminy z wiedzy o tańcu napisało 104 abiturientów. Najwięcej zdających podejdzie w tym roku do egzaminu podstawowego z matematyki. Będzie to prawie 407 tysięcy osób. Ta liczba bierze się stąd, że wielu uczniów poprawia swoje wyniki z poprzednich lat. Matematyka na poziomie podstawowym jest przedmiotem obowiązkowym. Uczniowie będą go pisać w środę rano.

Trzeci obowiązkowy przedmiot to język obcy. Tradycyjnie największą popularnością cieszy się język angielski. Na poziomie podstawowym zdaje go 89 procent maturzystów. Do poziomu rozszerzonego podejdzie 86 tysięcy abiturientów.

Drugim co do popularności jest język niemiecki. Podstawę zdaje prawie 45 tysięcy uczniów, a rozszerzenie - prawie 5,5 tysiąca. Rosyjski na obu poziomach będzie zdawało ponad 15 tysięcy osób, francuski - 3,5 tysiąca, hiszpański - 1800, a włoski - niecały tysiąc.

Znikoma część chce się sprawdzić ze znajomości łaciny. Poziom podstawowy zdawać będzie 115 osób, a rozszerzony - 90. Jeszcze mniej chętnych było na język kaszubski: podstawa - 25, a rozszerzenie - 8 osób.

Uczniowie mogą zdawać nawet do sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybór uzależniają od wymagań uczelni, do których składają papiery. W tym roku najpopularniejsza jest geografia. Podstawę zdaje 48 tysięcy uczniów, a rozszerzenie 32,5 tysiąca. W przypadku biologii 30,5 tysiąca uczniów zmierzy się z biologią na poziomie podstawowym, a na rozszerzonym ponad 46 tysięcy. 

Poziom podstawowy z chemii zdaje ponad 10 tysięcy, a rozszerzony prawie 37 tysięcy abiturientów. 19 tysięcy uczniów zmierzy się z fizyką podstawową, natomiast z rozszerzeniem ponad 15 tysięcy. Wiedzą historyczną - zarówno podstawową jak i rozszerzoną - sprawdzi po 10 tysięcy uczniów. Łatwiejsza wydaje się wiedza o społeczeństwie, skoro na poziomie podstawowym WOS zdawać będzie ponad 33 tysiące, a na rozszerzonym ponad 21 tysięcy

Pozostałe przedmioty zdaje już dużo mniejsza liczba maturzystów. Informatykę na obu poziomach - prawie 5 tysięcy, historię sztuki - niecałe 4 tysiące, filozofię - 700, historię muzyki - nieco ponad 400, wiedzę o tańcu - 104 osoby.

Rozwiązania zadań maturalnych w INTERIA.PL!

Codziennie specjaliści INTERIA.PL z wybranych dziedzin będą opracowywać odpowiedzi na pytania zawarte w arkuszach egzaminacyjnych. Eksperci przygotują rozwiązania zadań zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Rozwiązań należy szukać na stronie głównej portalu Interia.pl i na Facebooku.

Jak ci poszło na maturze z polskiego? Podyskutuj na forum!

Już teraz przygotuj się do ustnej prezentacji!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje