Reklama

Reklama

Matura 2012

Słownik pojęć studenckich

Laborki, sesje i zalki. To wszystko czeka cię na studiach. Jeśli nie orientujesz się w uczelnianym slangu, zapoznaj się ze specjalnym słowniczkiem.

A - Absolutorium - moment w czasie, kiedy niby skończyłeś studia. Masz pozaliczane wszystkie egzaminy i musisz jeszcze obronić pracę dyplomową.

Reklama

B - Biblioteka - miejsce, w którym spędzisz dużo czasu na siedzeniu w czytelni, gdyż rzadko kiedy da się z niego cokolwiek wypożyczyć, a ksero jest potwornie drogie lub go nie ma.

C - Czesne - abonament za studia. Płaci się go z góry za cały semestr.

D - Dziekanat - najbardziej piekielna instytucja, stworzona po to, by gnębić studentów. W wolnym tłumaczeniu "dziekanat" oznacza: "sekretariat".

E - ECTS - punkty, według których możesz ocenić na ile ważny jest dany przedmiot. Im więcej ma punktów, tym więcej trzeba się uczyć do egzaminu.

F - Filozofia - obowiązkowy przedmiot na prawie wszystkich kierunkach studiów. Enjoy!

G - Godziny rektorskie/dziekańskie - dni wolne od zajęć, dzięki którym na studiach masz dużo długich weekendów.

H - Harmonogram - dumne określenie na studencki podział godzin

I - Indeks - zielona książeczka służąca do zbierania autografów od wykładowców

J- Juwenalia - trwająca przez cały tydzień impreza, która odbywa się na początku czerwca.

K - Kolos (kolokwium) - studencka kartkówka. Często bywa zaskoczeniem, rzadziej jest zapowiadana.

L - Laborki (laboratoria) - zajęcia, na które uczęszcza się w białych fartuchach.

M - Magisterka - książka, którą piszesz na zakończenie studiów w celu uzyskania tytułu magistra.

N - Numer albumu - taki jakby studencki PESEL. To ciąg cyfr, który znajdziesz na swojej legitymacji oraz w indeksie, i który będziesz wpisywać we wszystkich podaniach i formularzach.

O - Obiegówka - służy do pochwalenia się przed studentem ilością obiektów, jakie ma uczelnia, a w których nigdy w czasie studiowania nie był. Uzupełnia się ją pieczątkami po skończeniu studiów.

P - Poprawka (kampania wrześniowa) - druga szansa, jaką daje wykładowca po tym, jak oblejesz egzamin. Wyniki letniej sesji poprawkowej (kampanii wrześniowej) decydują o tym, czy nadal jesteś studentem.

R - Rektor - największa szycha na uczelni, szef wszystkich szefów. Nigdy go nie poznasz.

S - Sesja - dwa tygodnie wieńczące każdy semestr studiów, podczas których zdajesz wszystkie egzaminy bijąc rekordy Guinessa w ilości nieprzespanych nocy, wypitych kaw i przeczytanych książek. Termin SESJA po rozwinięciu brzmi: System Eliminacji Studentów Jest Aktywny.

T - Termin - nie licz na to, że wszystko zaliczysz w pierwszym. Terminy występują w kolejności od "0" do "2" (choć istnieją wykładowcy, którzy ogłaszają ich nawet kilkanaście)

USOS - System informatyczny służący inwigilacji studentów. Docelowo ma ułatwiać życie, jednak praktyka pokazuje, że jest odwrotnie.

W - Wykład - zajęcia, na których najwyższa frekwencja jest na pierwszym roku, bo później okazuje się, że obecność na nich nie jest obowiązkowa.

Z - Zaliczenie (Zalka) - ocena z ćwiczeń, która nie liczy się do średniej, ale bez niej nie możesz podejść do egzaminu z danego przedmiotu. Trzeba mieć wszystkie zaliczenia, żeby podejść do sesji.

Źródło: Zostanstudentem.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy