Reklama

Reklama

Biedapraca, czyli "pracujący biedni"

Co czwarty Polak pracuje na umowie tymczasowej, ale nawet wśród zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, co dwudziesta osoba jest narażona na biedę - wynika z "Raportu o biedzie" opublikowanego przez Szlachetną Paczkę.

Posiadanie pracy nie daje gwarancji zapewnienia rodzinie minimum egzystencji. Ubóstwo i wykluczenie społeczne dotyka nie tylko tych, którzy nie podejmują lub nie znajdują zatrudnienia. Dotyczy również osoby, które pracując, nie są w stanie zaspokoić finansowych potrzeb swojej rodziny.

"Pracujący biedni" (ang. working poor) to nowi bezrobotni. Choć wykonują pracę, znaleźli się w niezawinionej biedzie.

15 proc. pracujących w pełnym wymiarze i 25 proc. pracujących w niepełnym doświadcza deprywacji materialnej - nie może zaspokoić trzech lub więcej potrzeb uważanych za standard, np. ogrzać mieszkania, terminowo spłacić rat czy zapewnić sobie tygodniowego wypoczynku raz w roku. 

Reklama

Wiele rodzin żyjących w niezawinionej biedzie jest w stanie trwale poprawić swoją sytuację materialną. Sytuacja "biednych pracujących" jest jednak szczególnie trudna. Doświadczająubóstwa i wykluczenia, pomimo tego że podjęli działania, które miały ich z biedy wyprowadzić. Konsekwencją jest nie tylko pozostanie w trudnej sytuacji materialnej, ale i rezygnacja, frustracja, a często także depresja - czytamy w raporcie.

Zobacz najnowszy "Raport o biedzie w Polsce"

Opublikowany przez Szlachetną Paczkę "Raport o biedzie" powstał na podstawie rozmów, które wolontariusze przeprowadzili w trakcie ubiegłorocznej edycji projektu. Odwiedzili ponad 33 tys. rodzin i podjęli decyzję o włączeniu do projektu prawie 19 tys. z nich. Dzięki temu pomoc przekazaną przez blisko 700 tys. darczyńców otrzymało prawie 60 tys. osób.

Ty też możesz zostać darczyńcą Szlachetnej Paczki!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy