Reklama

Reklama

Zamach na zlecenie polskiego polityka? Co kryje książka Rotha

Niebawem do księgarni trafi książka niemieckiego dziennikarza śledczego Jurgena Rotha „Tajne akta S” na temat katastrofy smoleńskiej. Autor sugeruje w niej, że 10 kwietnia 2010 roku doszło do zamachu. Telewizja Republika ujawnia przedpremierowo fragmenty kontrowersyjnej publikacji.

Z informacji, do których dotarła Telewizja Republika wynika, że już na początkowych stronach znajdują się fragmenty, mówiące o wysokim prawdopodobieństwie zamachu na samolot prezydencki.

Reklama

Roth zarysowuje kontekst, przypominając, że zarówno strona polska, jak i rosyjska zaraz po katastrofie zgodnie zaprzeczały, że za wypadek odpowiedzialne są rosyjskie służby lub Kreml.

Roth w książce porusza kwestię dokumentu przesłanego przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Wywiadowczej z marca 2014 roku, w którym według autora znajdują się m.in. takie zapisy:  "Możliwym wyjaśnieniem przyczyny katastrofy Tu-154 z 10.04.2010 w Smoleńsku jest wysoce prawdopodobny zamach przy użyciu materiałów wybuchowych przeprowadzony przez Wydział FSB działający pod przykryciem w ukraińskiej Połtawie, pod dowództwem generała Jurija D. z Moskwy".

Jak pisze Roth, można wierzyć lub nie w prawdziwość tych informacji, ale nie można zaprzeczyć, że pasują one do innych faktów. Zdaniem niemieckiego dziennikarza wiele innych śladów wskazuje, że na pokładzie Tu-154 doszło do wybuchu. Cytuje on nawet wspomniany wcześniej raport Federalnej Służby Wywiadowczej z którego wynika m.in. że zamachu w Smoleńsku dokonano na zlecenie "czołowego polskiego polityka".

Roth sugeruje w książce, że prezydent Kaczyński był uznawany za polityka nieprzychylnego Rosji i mógł zaszkodzić porozumieniu Polski z rosyjskim Gazpromem ws. nowych dostaw gazu. Jak wskazuje niemiecki dziennikarz, była to umowa niekorzystna dla Polski a Tusk miał otrzymać propozycję jej zawarcia w czasie spotkania z Władimirem Putinem w Katyniu, tuż przed katastrofą smoleńską.

Więcej informacji na temat publikacji Rotha można zaleźć na stronie Telewizji Republika.

Dowiedz się więcej na temat: katastrofa w Smoleńsku

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy