Reklama

Reklama

Uroczystości państwowe w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Uroczystości państwowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło; Marsz Pamięci zakończony przemówieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, uczczenie ofiar przy ich grobach - to niektóre tylko elementy obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Państwowe uroczystości 10 kwietnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się od mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Kościele seminaryjnym. Tradycyjnie, o godz. 8.41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie.

Na scenie przed Kordegardą, przed Pałacem Prezydenckim emitowane będą filmy; o godz. 12 odmówiona ma zostać modlitwa Anioł Pański a o godz. 15 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

W uroczystości o godz. 16.30 przed Pałacem Prezydenckim wezmą udział władze państwowe m.in. premier Beata Szydło. Planowane jest wówczas wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który złoży także wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.

Reklama

Wieczorem, w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej; weźmie w niej udział m.in. prezydent. Państwowe uroczystości zakończy Apel Jasnogórski przed Pałacem Prezydenckim.

Po wieczornej mszy świętej spod Bazyliki przejdzie przed Pałac Prezydencki Marsz Pamięci; tradycyjnie przed Pałacem Prezydenckim wystąpi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jak co roku, rano w rocznicę katastrofy, przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej w krypcie na Wawelu modlić się będą: prezydent Andrzej Duda i córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska - poinformował PAP proboszcz Katedry Wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki. Następnie dla wąskiego grona osób zostanie odprawiona msza święta.

Po południu - w stolicy - prezydent złoży wieńce przed pomnikiem oraz na grobach ofiar katastrofy na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach; następnie uda się także do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie złoży wieńce na grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla i ks. Andrzeja Kwaśnika.

Rano w Sejmie marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz członkowie Prezydiów obu izb złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą pamięć posłów i senatorów zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Wiązanki kwiatów złożą także przed tablicą upamiętniającą marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.

Po południu w Sejmie, marszałek Sejmu i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski otworzą wystawę poświęconą emisji filatelistycznej "Pamiętamy 10.IV.2010"; zaplanowano wystąpienie marszałka Sejmu.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Przemysława Gosiewskiego i Zbigniewa Wassermana; w uroczystości weźmie udział premier Szydło.

O godz. 15 w Wojskowej Akademii Technicznej zaplanowano publiczne spotkanie - powołanej przez MON podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej - z udziałem szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza. Prezentację prac podkomisji zapowiedział jej przewodniczący dr Wacław Berczyński.

Wcześniej szef resortu obrony złoży kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy pod Smoleńskiem w siedzibie MON. Złoży także kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim, w Świątyni Opatrzności Bożej, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz na cmentarzu w Grabowie. Szef MON weźmie także udział w odsłonięciu popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uroczystości organizuje stołeczny ratusz. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. O godz. 8.41 odegrany zostanie utwór "Cisza". Modlitwę poprowadzą biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Naczelny Kapelan Wojskowego Ewangelickiego bp Mirosław Wola oraz Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy Pańkowski.

Rano w Krakowie, z Rynku Głównego pod Krzyż Katyński i na Wawel przejdzie VII Biało-Czerwony Marsz Pamięci. O godz. 17.30 zaplanowano mszę św. w Katerze Wawelskiej w intencji  pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Nabożeństwo ma odprawić metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.

Osiem zgromadzeń publicznych w stolicy

Przedstawiciele partii politycznych: PO, SLD, PSL odwiedzą groby zmarłych w katastrofie polityków swoich formacji.

Politycy PO zapowiadają udział w uroczystościach organizowanych przez warszawski ratusz na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach oraz w Sejmie. "Będziemy też na cmentarzach, gdzie pochowani są zmarli w katastrofie smoleńskiej parlamentarzyści i osoby związane z Platformą" - powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec. Posłowie PO spoczywają na cmentarzach w Będzinie (woj. śląskie) - Grzegorz Dolniak, Kołobrzegu - Sebastian Karpiniuk, w Gdańsku - Arkadiusz Rybicki, w Katowicach - Krystyna Bochenek. Grabiec zapowiedział, że politycy PO odwiedzą także grób współzałożyciela Platformy Macieja Płażyńskiego, który został pochowany w Gdańsku.

Przedstawiciele SLD o 8.40 rano odwiedzą grób Jerzego Szmajdzińskiego na cmentarzu wilanowskim w Warszawie - poinformowała PAP rzeczniczka SLD Anna-Maria Żukowska. Następnie, o godzinie 12. planowane jest złożenie kwiatów na grobie Izabeli Jarugi-Nowackiej na Starych Powązkach, a o 13 politycy udadzą się na grób Jolanty Szymanek-Deresz na Powązkach Wojskowych. Przedstawiciele SLD nie zamierzają brać udziału w innych uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i członkowie jego ugrupowania udadzą się na grób Wiesława Wody na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie; tam szef ludowców złoży kwiaty oraz będzie uczestniczył w apelu pamięci. Zaplanowano też uroczystości na grobie Leszka Deptuły w Mielcu oraz Edwarda Wojtasa w Lublinie. "Będziemy tam, gdzie są nasi koledzy, ale pamiętamy o wszystkich ofiarach katastrofy smoleńskiej, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim" - powiedział PAP prezes Stronnictwa.

Z informacji warszawskiego ratusza udzielonych w piątek wynika, że w rejonie przyległym do uroczystości państwowych zarejestrowano osiem zgromadzeń publicznych. Na odcinku Krakowskiego Przedmieścia od placu Zamkowego do kościoła Seminaryjnego ustawione zostaną barierki policyjne; autobusy pojadą objazdami.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje