Reklama

Reklama

NPW: Kolejny wniosek ws. dokumentów dot. ofiar katastrofy smoleńskiej

Do Rosji wysłano kolejny wniosek dotyczący uzupełnienia materiałów brakujących w polskim śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej; chodzi m.in. o dokumentację sądowo-medyczną ofiar tragedii - poinformowała w poniedziałek Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Jak poinformował kpt. Marcin Maksjan z NPW, uzupełniający wniosek o udzielenie pomocy prawnej został wysłany do Rosji jeszcze w sierpniu. Dodał, że we wniosku tym zwrócono się m.in. o "przesłanie uwierzytelnionej kopii wskazanych szczegółowo nieprzesłanych dotychczas dokumentów sądowo-medycznych".

W połowie maja do Polski wpłynął z Rosji jeden tom akt liczący 126 kart - zawierający ekspertyzy sądowo-medyczne, biologiczne i chemiczne dotyczące ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Po ich analizie - na początku lipca - prokuratura wojskowa informowała, że dokumentacja sądowo-medyczna dotycząca ofiar katastrofy smoleńskiej, którą mają polscy prokuratorzy, jest nadal niekompletna. Zapowiedziała wtedy wysłanie kolejnego wniosku.

Reklama

Wysłany w sierpniu wniosek, jak wyjaśnił kpt. Maksjan, zawierał ponadto postulat przekazania kopii obowiązujących w dniu katastrofy kompletnych dokumentów "w postaci instrukcji wykonywania lotów w rejonie lotniska Smoleńsk-Północny oraz Federalnych Przepisów Lotniczych Wykonywania Lotów Lotnictwa Państwowego". Polscy prokuratorzy zwrócili się także o przekazanie "nieprzesłanej dotąd dokumentacji fotograficznej bądź filmowej dokumentującej: przebieg czynności oględzin miejsca katastrofy, wraku i jego elementów; stan zwłok ofiar katastrofy oraz ich  identyfikację".

Niebawem trafią do Polski

Niewykluczone, że przynajmniej część dokumentów, o które zwróciła się polska prokuratura, trafi niebawem do Polski. W ubiegłym tygodniu przebywający z wizytą w Moskwie prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował, że Prokuratura Generalna Rosji aktualnie analizuje kolejną partię materiałów z rosyjskiego śledztwa - osiem tomów - które zostaną przekazane stronie polskiej w ramach realizacji jej wniosków o pomoc prawną.

- W czasie spotkania z Jurijem Czajką (prokurator generalny Federacji Rosyjskiej - red.) uzyskałem informację, że obecnie w Prokuraturze Generalnej Rosji poddawana jest analizie dokumentacja przesłana przez Komitet Śledczy FR. Tego rodzaju materiały muszą być przekazywane Prokuraturze Generalnej Rosji, która po ich przeanalizowaniu przesyła je do Polski - mówił Seremet. Dodał, że obecnie trudno mu powiedzieć, jaka jest treść tych dokumentów.

Jesienią zeszłego roku prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie z powodu wątpliwości w określeniu tożsamości niektórych ciał ofiar katastrofy z urzędu przeprowadziła sześć ekshumacji. Badania wykazały złożenie tych ciał w niewłaściwych grobach. Wcześniej prokuratura dokonała jeszcze trzech ekshumacji - wówczas jednak ich powodem nie były wątpliwości związane z tożsamością ofiar. Na rozpoznanie oczekują jeszcze trzy inne wnioski dotyczące ekshumacji.

Prokuratura wojskowa uzyskała już wiele dokumentów i opinii odnoszących się do okoliczności tragicznego lotu. Nadal jednak oczekuje na zlecone opinie biegłych na temat różnych kwestii. Do innych państw - przede wszystkim Rosji - od początku śledztwa skierowano ponad 25 wniosków o pomoc prawną. Obecnie polskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest przedłużone do 10 października. Z kolei postępowanie rosyjskie w tej sprawie zostało przedłużone do 10 grudnia.

Dowiedz się więcej na temat: Smoleńsk | katastrofy | wniosek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje