Reklama

Reklama

Niejawne posiedzenie komisji obrony z podkomisją smoleńską

W czwartek, 22 czerwca, odbędzie się – w trybie niejawnym – posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej z udziałem członków rządowej podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej – poinformował PAP szef komisji OBN Michał Jach (PiS). Tematem obrad ma być raport podkomisji dotyczący przyczyn tragedii sprzed siedmiu lat.

"Wiem, że na pewno będzie prawie cała podkomisja, będą również jej eksperci" - powiedział w poniedziałek PAP poseł Jach. Według niego, na posiedzeniu sejmowej komisji obrony pojawi się też zapewne ktoś z kierownictwa MON - albo sam minister Antoni Macierewicz, albo któryś z jego zastępców.

Poseł PiS wyjaśnił, że powodem zwołania obrad komisji w trybie niejawnym jest charakter materiałów, które komisja będzie omawiać. "Dostaliśmy materiały z klauzulą 'zastrzeżone' i to nakłada na mnie określone zadanie" - wyjaśnił polityk.

Zdaniem Jacha, podkomisja lub kierownictwo MON prawdopodobnie ustosunkuje się m.in. do ubiegłotygodniowego materiału TVN24. Stacja podała, że z badań Wojskowej Akademii Technicznej dotyczących katastrofy smoleńskiej, które powstały na zlecenie rządowej podkomisji, wynika co innego, niż podkomisja zaprezentowała 10 kwietnia tego roku.

Reklama

Samolot się obracał?

W materiale TVN24 przypomniano jedną z tez kwietniowego materiału podkomisji, że oderwanie lewego skrzydła Tu-154M na długości 6 metrów nie może spowodować obrotu samolotu i przeszkodzić w jego dalszym locie. "Tyle że z oryginalnego opracowania naukowców WAT, do którego dotarliśmy, wynika zupełnie coś innego - że samolot się obracał" - podała stacja.

Materiał TVN24 wywołał m.in. ostrą reakcję polityków PO, którzy wielokrotnie zarzucili rządowej podkomisji manipulację ustaleniami ekspertów WAT. W poniedziałek czworo posłów Platformy odwiedziło Akademię, gdzie zapoznało się z prezentacją analiz tamtejszych naukowców i rozmawiało z niektórymi z nich. "Mamy bardzo mocne wrażenie, że badania wykonane przez Wojskową Akademię Techniczną zostały zmanipulowane, że wnioski, które zostały przedstawione w filmie podkomisji 10 kwietnia 2017 roku, są nadużyciem" - mówił po spotkaniu Marcin Kierwiński (PO).

Jach podkreślił, iż nie wierzy, że wyniki badań WAT mogły zostać zmanipulowane. "Jedynym celem posłów Platformy jest organizowanie kolejnych awantur dotyczących, czy to obronności, czy - jak w tym przypadku - katastrofy smoleńskiej. Po tym, co pokazały ekshumacje, tak haniebne potraktowanie szczątków ofiar katastrofy, najważniejszych osób w państwie, gdyby posłowie PO mieli choć krztę honoru, minimalne poczucie bycia Polakiem, to nie powinni do końca życia wypowiedzieć ani jednego słowa na temat katastrofy smoleńskiej" - ocenił.

Jach nie ma też zaufania do rzetelności publikacji TVN24. "TVN wielokrotnie wykazał się takim samym deficytem odpowiedzialności za sprawy polskie jak ci posłowie z PO. Jedni są warci drugich" - ocenił polityk PiS.

Posiedzenie przełożone

P.o. przewodniczącego rządowej podkomisji prof. Kazimierz Nowaczyk również uznał w zeszłym tygodniu, że materiał TVN24 "wprowadza w błąd opinię publiczną i nie oddaje wyników analizy WAT", a sama stacja jest "zaangażowana politycznie". Wyniki analizy WAT potwierdzają tezę podkomisji smoleńskiej, kwestionującą utratę kontroli pilota nad lotem samolotu na skutek utraty jedynie 6 metrów skrzydła - napisał Nowaczyk w oświadczeniu.

Posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej poświęcone prezentacji wyników prac rządowej podkomisji miało się odbyć w zeszły czwartek, jednak zostało przełożone na inny termin, z uwagi - jak tłumaczył szef MON - na nieobecność w kraju ekspertów współpracujących z podkomisją.

Działająca przy MON podkomisja została powołana w lutym 2016 r. 10 kwietnia tego roku, w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, podkomisja zaprezentowała film, w którym postawiła hipotezę, zgodnie z którą przyczyną tragedii była seria eksplozji ładunków termobarycznych w kadłubie, centropłacie i skrzydłach Tu-154M.

W latach 2010-11 katastrofę smoleńską zbadała Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której przewodniczącym był ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie, komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja podkreślała, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.

Marta Rawicz

Reklama

Reklama

Reklama