Reklama

Reklama

​"Fakt": Szczątki innych ofiar w trumnie kolejnego generała

W trumnie gen. Włodzimierza Potasińskiego odkryto szczątki czterech innych ofiar katastrofy w Smoleńsku - informuje "Fakt".

Przypomnijmy, że gen. Włodzimierz Potasiński był w chwili katastrofy smoleńskiej dowódcą Wojsk Specjalnych.

Jak wynika z ustaleń gazety, podczas ekshumacji ujawniono, że w trumnie znajduje się materiał genetyczny pięciu osób - gen. Potasińskiego i czterech innych ofiar katastrofy smoleńskiej. "Fakt" informuje, że doniesienia te potwierdza córka generała.

To kolejny taki przypadek ujawniony przez gazetę. W poniedziałek pojawiła się informacja, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego odnaleziono fragmenty ciał aż ośmiu ofiar katastrofy smoleńskiej (gen. Kwiatkowskiego i siedmiu innych ofiar katastrofy). Prokuratura Krajowa jeszcze tego samego dnia potwierdziła doniesienia "Faktu". 

Reklama

Ekshumacje ofiar ze Smoleńska

Przypomnijmy, że w 2016 r. podjęto decyzję o przeprowadzeniu ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, decyzja o nich wynikała m.in. z wykrytych nieprawidłowości w rosyjskiej dokumentacji medycznej; cztery osoby zostały skremowane).

Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

W trakcie przeprowadzanych od listopada 2016 r. ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób.

Podczas każdej ekshumacji sprawdzana jest nie tylko tożsamość ofiary katastrofy. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

Prokuratorzy chcą do końca roku przeprowadzić jeszcze 32 ekshumacje; kolejne 26 zaplanowano na 2018 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy