Reklama

Reklama

Raport Kup Indeks

Ono ma prawo pytać Ty masz prawo nie wiedzieć.

Kluczowym elementem kultury narodowej jest podejście do zadawania pytań. Często widać różnicę pomiędzy przytakującymi Polakami oraz zadającymi mnóstwo "oczywistych" pytań Amerykanami. Oni pytając - zdobywają wiedzę. Dociekając - uczą się. My - udajemy wszechwiedzących, milcząc. To, kim jesteśmy, zaczyna się kształtować już w pierwszych latach życia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób przyszłe pokolenia Polaków wychować na żądnych wiedzy odkrywców, a nie wszechwiedzących malkontentów.

Jak odpowiadać, gdy dzieci pytają? Zacznijmy od tego, że: odpowiadać. Część dorosłych zbywa dzieci lub naśmiewa się z ich "naiwnych" pytań. W końcu dzieci zadają coraz mniej pytań - ku uciesze dorosłych. Tymczasem dociekliwość, jaką dzieci mają w sobie, powinniśmy za wszelką cenę pielęgnować! Badania pokazują bowiem, że jedną z cech ludzi, którzy dobrze radzą sobie w życiu, jest właśnie dociekliwość i umiejętność stawiania pytań. Kiedy stają oni przed problemem - traktują go jak zagadkę logiczną, którą trzeba rozwiązać. A potem stawiając pytania, dochodzą do wniosków i rozwiązań.

Reklama

Jak to się dzieje, że dzieci z wiekiem stawiają coraz mniej pytań?  Po pierwsze, od rodziców często słyszą: - nie męcz mnie już tymi pytaniami! Uczą się więc, że zadawanie pytań jest złe. Po drugie, często zdarza nam się usłyszeć: - co za głupie pytanie! Wtedy zaczynamy odczuwać wstyd, że czegoś nie wiemy. W obawie więc, by nikt się nie dowiedział, że czegoś nie wiemy - milkniemy.

  Trzecim, niezwykle ważnym czynnikiem jest formatowanie, któremu jesteśmy poddawani zarówno w domu, jak i w procesie edukacji. Jest już dużo lepiej, niż było. Wciąż jednak w szkołach można spotkać się z "jedyną właściwą odpowiedzią". Wielu z nas z pewnością pamięta interpretację wierszy na języku polskim. Bywało, że słyszeliśmy pewnym głosem wypowiedzianą tezę: Słowacki chciał w sonecie takim i takim powiedzieć to i to. Zawsze zastanawiałam się, skąd polonista ma tą tajemną wiedzę. Formatowanie takie polega na wtłaczaniu w dziecko przekonania, że jest tylko jedna właściwa odpowiedź czy interpretacja rzeczywistości. Tymczasem w dzisiejszym świecie liczy się kreatywność, myślenie wielokierunkowe. Bo coraz mniej jest pytań, na które jest jedna odpowiedź.

Kiedy dziecko pyta - jak odpowiadać?

Na pytania dziecka odpowiadaj ze spokojem i cierpliwością. Wyjaśniając coś, spróbuj przywoływać konkretne obrazy czy używać rekwizytów. Dziecko nie myśli abstrakcyjnie, ogólnymi pojęciami. Potrzebny mu konkret, aby zrozumiało.

Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie masz swobody rozmawiania z dzieckiem - ustal z dzieckiem, kiedy będziesz mieć czas, by odpowiedzieć na jego ważne pytania. Dziecko nie poczuje się zignorowane, lecz potraktowane po partnersku.

Nie zawsze udzielaj gotowej odpowiedzi. Warto czasem odpowiedzieć pytaniem i zachęcić dziecko do samodzielnego myślenia. Kiedy więc dziecko pyta: dlaczego  ludzie jedzą lody w lato, ale nie w zimę? - zapytajmy go o to, co samo myśli. Przecież to nie jest pytanie o wiedzę, ale przyczynek do ciekawej dyskusji.

Samemu zadawaj pytania dziecku o to, co myśli na dany temat. Dzięki temu stymulujesz jego samodzielne myślenie. Dodatkowo, pytając dziecko o zdanie, podnosisz jego samoocenę. Dla dziecka to ważne, że jego mama czy tata chcą wiedzieć, jakie ma zdanie na dany temat.

A co, kiedy dziecko pyta, a ja nie wiem?

Masz prawo czegoś nie wiedzieć. To, że pytanie stawia dziecko, nie oznacza, że odpowiedź będzie łatwa. Przyznaj się dziecku, że nie wiesz i razem poszukajcie odpowiedzi. Nie zostawiaj go z samym "nie wiem". Pokaż mu, jak poszerzać wiedzę i szukać odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dzięki temu wychowasz mądre i dociekliwe dziecko, które kiedyś dużo lepiej będzie radziło sobie w życiu.

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI wie, jak rozmawiać z dziećmi. Już od dziesięciu lat pracujemy, aby wychować naszych podopiecznych na dojrzałych, ciekawych świata ludzi. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Darczyńców. Zostań Darczyńcą już dziś! Wejdź na www.akademiaprzyszlosci.org.pl i zaopiekuj się jednym ze studentów AKADEMII!

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: www.akademiaprzyszlosci.org.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje