Reklama

Reklama

Kryzys w górnictwie

Znamy szczegóły porozumienia zaproponowanego rządowi przez górników

Wiemy, które propozycje górników odrzucił rząd. Chodzi między innymi o kwestię zmiany zasad pomocy publicznej dla polskiego sektora węgla kamiennego. To jeden z punktów zaproponowanych przez związkowców w sprawie przyszłości Kompanii Węglowej.

Związkowcy występowali jeszcze o gwarancje dla czterech kopalń. Zakłady miałaby przejąć spółka restrukturyzacji i zagwarantować przeprowadzenie programów naprawczych. W czasie trwania tego programu pracownicy dołowi oraz zakładów przeróbczych mieliby pełną gwarancję zatrudnienia.

Reklama

Po zakończeniu procesu naprawczego spółka miałaby sprzedać kopalnie inwestorom z rynku paliwowo-energetycznego. A pracownicy tych kopalń - co bardzo ważne - mieliby zostać przejęci przez spółkę restrukturyzacji na te same stanowiska i z takim samym wynagrodzeniem jak dotychczas.

Związkowcy przygotują kolejną propozycję dla rządu


Prawdopodobnie w środę górniczy sztab protestacyjny opracuje kolejną propozycję porozumienia, którą przekaże rządowi. Taką informację przekazali liderzy działających w górnictwie central związkowych.

Według związkowców - w 12 kopalniach pod ziemią - protestuje ponad 2,2 tys. osób, sprzeciwiających się rządowemu planowi naprawczemu dla Kompanii Węglowej (KW). Zakłada on wygaszenie czterech kopalń. Rozmowy premier Ewy Kopacz z przedstawicielami górników przerwano nad ranem bez zawarcia porozumienia.

- W dalszym ciągu jesteśmy otwarci na kontynuację rozmów, tylko że nie może być jedynym warunkiem to, co zostało wczoraj przedstawione i powiedziane przez panią premier, że propozycja rządowa jest jedyną propozycją na dzisiaj do akceptacji - oświadczył szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

- Walczymy nie o przywileje górnicze, ale o co najmniej 30 tys. miejsc pracy, z którymi związana jest likwidacja tych czterech kopalń - skomentował przewodniczący Sierpnia'80 Bogusław Ziętek. Związkowcy chcą, by negocjacje w dalszym ciągu toczyły się w Katowicach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy