Reklama

Reklama

Propozycja spotkania liderów partii. Kluby reagują

PSL zadeklarowało gotowość udziału w zaproponowanym przez szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru spotkaniu liderów partii zasiadających w parlamencie, poświęconemu kryzysowej sytuacji powstałej w związku z piątkowymi wydarzeniami w Sejmie. Pozostałe kluby decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjęły.

Na poniedziałkowej konferencji przed Sejmem lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował o zorganizowanie we wtorek rano spotkania szefów partii politycznych w parlamencie. "To dałoby możliwość wyjścia z sytuacji i kompromisu" - mówił Petru.

"Jeżeli chodzi o spotkanie, to jest świeża sprawa. Nie mam wiadomości na ten temat. Rozumiem, że chodzi o spotkanie liderów partii" - powiedział PAP szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o propozycję Petru.

Grzegorz Schetyna czeka na rezultaty spotkania prezydenta z prezesem PiS

Szef Platformy Grzegorz Schetyna powiedział z kolei PAP, że czeka na ewentualne rezultaty spotkania prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. "Czekam na odpowiedź po dzisiejszym spotkaniu pana prezydenta, marszałka Kuchcińskiego i prezesa Kaczyńskiego. Jeżeli tej odpowiedzi nie będzie, to też jest odpowiedź, że nie chcą rozwiązać tego konfliktu i on będzie trwał nadal" - powiedział lider PO.

Reklama

Schetyna mówił w niedzielę wieczorem po rozmowie z prezydentem, iż oczekuje, że Andrzej Duda zorganizuje spotkanie, w którym wezmą udział on, prezes Kaczyński i marszałek Sejmu.

Klub Kukiz'15 nie podjął decyzji

Decyzji ws. udziału swojego lidera w ewentualnym spotkaniu szefów partii nie podjął jeszcze klub Kukiz'15. "Nie wiemy, czy w tym spotkaniu weźmie udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, a jego obecność jest kluczowa dla rozwiązania tego konfliktu" - powiedział PAP rzecznik klubu Jakub Kulesza. Jak dodał, "zdziwienie budzi fakt, że główny prowodyr konfliktu - Ryszard Petru stara się występować w roli mediatora". Kulesza przyznał jednocześnie, że ma "duże wątpliwości co do skuteczności tego spotkania".

PSL deklaruje gotowość do rozmów

Gotowość, by wziąć udział w ewentualnym spotkaniu z szefami partii, na razie zadeklarowało tylko PSL. Jak podkreślił rzecznik tej partii Jakub Stefaniak, podobną propozycję złożył wcześniej szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. "My jesteśmy gotowi, żeby rozmawiać, nie ma się co licytować kto pierwszy, ten lepszy" - mówił.

Posłowie opozycji pozostają od piątku w sali obrad Sejmu; w piątek zablokowali oni sejmową mównicę, w reakcji na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z obrad posła PO Michała Szczerby. Obrady Sejmu zostały wznowione przez marszałka Sejmu w Sali Kolumnowej, tam odbyły się głosowania, m.in. został uchwalony budżet na 2017 r. Przed Sejmem od piątku protestowali m.in. zwolennicy KOD. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje