Reklama

Reklama

Poniedziałek: Kryzys w Sejmie, protesty, rozmowy [Relacja na żywo, cz. 2]

Trwa kryzys sejmowy w Polsce. W Warszawie nie ustają demonstracje poparcia dla posłów opozycji, którzy pozostają w sali plenarnej Sejmu. Teren wokół gmachu zabezpiecza policja. W południe odbyło się spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z przedstawicielami mediów. Po południu natomiast prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiali w Pałacu Prezydenckim. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Na dalszą część relacji na żywo zapraszamy TUTAJ

17.00

Jak się okazuje, nie tylko TVP miała problemy z sygnałem. Polska Agencja Prasowa poinformowała Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o piątkowej awarii systemów informatycznych i zwróciła się do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o zbadanie okoliczności tego zdarzenia.

W piątek po godz. 21 nastąpiła awaria systemów informatycznych - głównego i zapasowego - Polskiej Agencji Prasowej. W rezultacie Agencja przez ok. godziny nie nadawała na bieżąco informacji.

Reklama

16.44

Słaba, niemrawa, skonfliktowana - tak do niedawna oceniano opozycję. Niezależnie od tego, kogo obwinimy o wywołanie kryzysu sejmowego, dał on opozycji nowe życie i poczucie misji. Więcej Kryzys tlenem dla opozycji

16.33

Na początku posiedzenia połączonych komisji przewodniczący senackiej komisji Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Jarosław Duda (PO) poinformował, że odwołuje posiedzenie komisji. Jego zdaniem Senat nie może procedować na ustawą uchwaloną w piątek w Sejmie, ponieważ - jak mówił - nie doszło do jej uchwalenia.

Następnie senatorowie PO opuścili posiedzenie komisji. Z kolei Robert Mamątow (PiS) szef drugiej komisji (praw człowieka) replikował że Duda nie jest przewodniczącym posiedzenia. Ostatecznie senatorowie przegłosowali wniosek aby to Mamątow przewodniczył posiedzeniu komisji.

Po tym sporze Mamątow poinformował że nad ustawą będzie pracowała tylko senacka komisja praw człowieka.

16.30

Spór między szefami senackich komisji rodziny oraz praw człowieka. Senatorowie PO opuścili obrady.

16.27

Było dziś już spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z dziennikarzami, potem prezydenta Dudy z prezesem PiS i marszałkiem Sejmu, a teraz trwają rozmowy premier Beaty Szydło z Jarosławem Kaczyńskim.

16.20

Trwa konferencja prasowa Bogdana Borusewicza (PO):

16.12

Kancelaria Sejmu informuje natomiast, że niebawem zamieści komunikat na temat spotkania prezydenta z marszałkiem Sejmu i prezesem PiS.

16.08

Wcześniej w poniedziałek prezydent przez niemal dwie godziny rozmawiał z marszałkiem Kuchcińskim oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie to zakończyło się po godz. 15.

16.07

"Prezydent skieruje list do marszałka z prośbą o ocenę sytuacji, jaka miała i ma miejsce w Sejmie" - powiedział Terlecki.

16.05

Ryszard Terlecki w rozmowie z PAP poinformował, że prezydent Andrzej Duda skieruje list do marszałka Marka Kuchcińskiego z prośbą o ocenę sytuacji w Sejmie.

16.03

Kolejna porcja informacji dot. pracy dziennikarzy od Kancelarii Sejmu:

15.51

Jeszcze odnośnie publikacji wyników piątkowego głosowania:

15.47

Najnowszy komunikat Kancelarii Senatu do redakcji:

"Prosimy dziennikarzy zainteresowanych obsługą medialną konkretnych komisji senackich i posiedzenia Senatu o akredytacje na adres dpr@senat.gov.pl Jednocześnie informujemy, że należy zgłosić się do Biura Przepustek po jednorazową kartę wstępu. Będą one obowiązywały danego dnia do zakończenia określonego wydarzenia."

15.41

Dodał, że jest za wcześnie, by definitywnie oceniać to, co zostało zarejestrowane. "Analizujemy materiały. Jeżeli doszło do złamania prawa, będziemy podejmować stosowne kroki. (...) Do tej chwili nikt nie został zatrzymany, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów" - poinformował szef policji.

15.39

"Zabezpieczyliśmy nagrania pochodzące z różnych źródeł. Każdy, kto łamie prawo musi liczyć się z konsekwencjami i nie ma tu żadnej taryfy ulgowej, tak jak i nie ma, i nie będzie przyzwolenia na ataki kierowane w stosunku do policjantów, którzy tylko i wyłącznie dobrze wykonują swoje obowiązki ochraniając uczestników różnych zgromadzeń" - podkreślił Szymczyk w rozmowie z PAP.

15.36

"Funkcjonariusze przez cały czas towarzyszyli uczestnikom zgromadzenia. Zachowywali spokój. Zareagowali dopiero wtedy, gdy demonstranci, mimo próśb o zachowanie zgodne z prawem, zaczęli wbiegać i kłaść się bezpośrednio przed nadjeżdżającymi pojazdami" - dodał Szymczyk.

15.32

Szymczyk podkreślił, że blokowanie przez manifestujących wyjeżdżających z Sejmu aut stanowiło "realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia oraz innych osób". "Nie wiemy przecież, jak może zareagować kierowca. W takiej sytuacji policjanci muszą reagować. Najpierw wzywali osoby pozostające na jezdni do ustąpienia. Dopiero kiedy nie zareagowały, funkcjonariusze zastosowali chwyty transportowe i obezwładniające. To najmniej dolegliwy środek. Interwencja policji ograniczyła się do przeniesienia demonstrujących na chodnik i umożliwienia przejazdu samochodom" - podkreślił.

15.29

W rozmowie z PAP szef policji nadinsp. Jarosław Szymczyk ocenił piątkowe działania funkcjonariuszy.

15.20

A Kancelaria Sejmu przypomina:

15.16

Tak wyglądało głosowanie w piątek w Sali Kolumnowej:

15.10

Przed godz. 15 lider Prawa i Sprawiedliwości opuścił Pałac Prezydencki.

15.08

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego trwało prawie dwie godziny

15.04

Rzeczniczka dodała, że stanie się to na wniosek szefa KE Jeana-Claude'a Junckera. Nieoficjalne źródła w KE podają, że ma to związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce.

15.03

Sytuacja w Polsce znów na forum europejskim. - Komisja Europejska zajmie się na środowym posiedzeniu Polską - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa.

15.00

Dziennikarze ostrzegają na Twitterze:

14.59

Politycy rozmawiali o możliwych rozwiązaniach obecnego kryzysu sejmowego. Na razie nie są planowane żadne konferencje prasowe dotyczące przebiegu spotkania

14.55

Zakończyło się spotkanie prezydenta z prezesem PiS i marszałkiem Kuchcińskim

14.41

O marszałku Kuchcińskim mówił też dla Interii dr hab. Piotr Wawrzyk z UW: "Opozycja lubuje się w przedłużaniu obrad, proszeniu o przerwy, zadawaniu licznych pytań, a później narzekaniu, że obrady odbywają się w nocy. Myślę, że taki sam plan był w tym przypadku i potem powiedzenie, że nad budżetem debatuje się w nocy. Marszałek chciał to przeciąć. Nieraz uniemożliwiał posłom tego typu działania, dotąd opozycja tak nie reagowała. Nie wydaje mi się, żeby zrobił coś, co odbiega od tego, co robili wcześniejsi marszałkowie z różnych opcji politycznych, w tym z PO"

14.35

Dr hab. Norbert Maliszewski, prof. UKSW dla Interii: "Nie sądzę, żeby PiS chciało uczynić kozłem ofiarnym marszałka Kuchcińskiego. Po pierwsze to nie rozwiązałoby sytuacji, a po drugie oznaczałoby przyznanie się do błędu, wysłanie komunikatu, że PiS jest winne. Owszem, marszałek popełnił sporo błędów, ale jego odwołanie tylko pogłębiłoby chaos". Całość tutaj - Marek Kuchciński nie będzie kozłem ofiarnym PiS

14.29

Są także wyniki głosowania nad ustawą budżetową. Sprawdź tutaj

14.27

Na stronach sejmowych pojawił się stenogram z piątkowego posiedzenia Sejmu. CZYTAJ TUTAJ

14.24

Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego komentuje dla Interii: "Gdzie jest pan marszałek Sejmu? Przy kryzysie parlamentarnym to jest pierwsza osoba, która powinna w Sejmie być. Pana marszałka od piątku nikt nie widział. To jest sytuacja, łagodnie mówiąc, dziwaczna. To jest jakiś precedens, że w imieniu marszałka Sejmu rozmawia z dziennikarzami marszałek Senatu. Takiego wynalazku nie przewidywaliśmy"

14.21

Także na jutro, na godz. 11, przed Sejmem planowana jest kolejna wspólna manifestacja Komitetu Obrony Demokracji i partii opozycyjnych w związku z kryzysem politycznym, który powstał po piątkowych głosowaniach w Sejmie. "Zapraszamy jutro pod Sejm mieszkańców Warszawy, mieszkańców Polski" - powiedział Neumann.

14.18

Nieoficjalnie od polityków PO można usłyszeć, że w związku z wtorkowym posiedzeniem Senatu rozpatrywanych jest kilka scenariuszy. Jeden z nich zakłada bojkot obrad.

14.15

"Będziemy rozmawiali o tym bezprecedensowym łamaniu prawa przez PiS i marszałka Kuchcińskiego" - powiedział Neumann.

Dodał, że obecnie czeka na decyzję prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Jeżeli Jarosław Kaczyński uzna, że wszystko jest ok, nic się nie stało i to nielegalne posiedzenie, które zorganizowali w piątek, to był Sejm, to będziemy oczywiście dalsze kroki podejmować" - zapowiedział szef klubu Platformy.

14.13

Sławomir Neumann, szef klubu PO, poinformował, że jutro o godz. 9.30 zbierze się klub Platformy. Posłowie mają m.in. omówić dalsze scenariusze w związku z planowanym posiedzeniem Senatu, który ma zająć się tegoroczną ustawą budżetową.

14.09

Podczas konferencji Karczewskiego doszło do nieporozumienia między marszałkiem a dziennikarzami. Karczewski powiedział, że wielu dziennikarzy chciałoby, by pozostały obecne zasady pracy mediów w Sejmie; część dziennikarzy opowiada się jednak za zmianami. Na te słowa obecni na konferencji dziennikarze zaprotestowali i powiedzieli, że WSZYSCY dziennikarze obecni na spotkaniu chcą pozostania obecnych zasad.

14.04

"Rozmawiałem z panem marszałkiem Kuchcińskim. Rozmawiałem dziś rano, rozmawiałem wczoraj. Marszałek podtrzymuje swoje zarządzenie dot. obecności dziennikarzy w parlamencie" - powiedział Karczewski

13.59

"Jutro i pojutrze mamy posiedzenie Senatu, też będzie możliwość uczestnictwa w nim dziennikarzy. Natomiast to, czy zarządzanie pana marszałka będzie jutro o godz. 10 przedłużone czy nie, to jest pytanie do pana marszałka Kuchcińskiego"

13.56

13.51

"Dzisiejsze prace sejmowe, m.in. posiedzenie komisji, będą dostępne dla dziennikarzy" - powiedział marszałek

13.50

"Do 6 stycznia przedstawię propozycje rozwiązania, później usiądziemy i będziemy razem z dziennikarzami rozmawiać"

13.48

Rozpoczęła się konferencja prasowa marszałka Karczewskiego.

"Dziennikarze będą mieli odstęp nieskrępowany, natomiast ustaliliśmy, że do czasu wypracowania nowych zasad pracy w Sejmie, nie będzie zmian" - powiedział marszałek

13.45

W Pałacu Prezydenckim trwa spotkanie prezydenta z prezesem PiS i marszałkiem Sejmu

13.39

Smutna obserwacja jednego z dziennikarzy po spotkaniu:

13.38

Zakończyło się spotkanie marszałka Karczewskiego z dziennikarzami. Za chwilę konferencja prasowa marszałka

13.35

13.34

Według Adamczyka, w piątek nie złamano prawa

13.31

"Było już kiedyś posiedzenie Sejmu w Sali Kolumnowej. Przewodniczył mu Grzegorz Schetyna" - przypomniał natomiast minister Andrzej Adamczyk

13.29

"Posłowie PO i Nowoczesnej, funkcjonariusze publiczni, bo poseł jest funkcjonariuszem publicznym, złamali nie tylko regulamin Sejmu, ale także prawo okupując mównicę sejmową, miejsce, które zajmuje marszałek Sejmu a teraz prowadzą jakąś dość niezwykłą akcję przy budynku głównym Sejmu" - zaznaczył Terlecki.

13.27

"Mówiliśmy tylko, by ograniczyć liczbę akredytacji w Sejmie - wykorzystano preteksty, by wywołać awanturę" - powiedział w Krakowie Terlecki, przypominając, że poseł Michał Szczerba, którego wykluczenie w piątek z obrad było bezpośrednią przyczyną protestu posłów opozycji, znany jest z "nadzwyczajnych" zachowań

13.24

13.23

"Marszałek konsultował swoje decyzje z fachowcami, specjalistami od prawa i sejmowymi prawnikami. Wszystko jest całkowicie zgodne z przepisami, więc wnioski Platformy i Nowoczesnej składane do prokuratury ośmieszają ich autorów" - dodał szef klubu PiS

13.22

"Wnioski Platformy i Nowoczesnej w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ośmieszają ich autorów" - uważa Terlecki

13.22

Trwa konferencja prasowa Ryszarda Terleckiego szefa klubu PiS

13.20

No właśnie...

13.18

Zobaczcie, co dzieje się na spotkaniu dziennikarzy z marszałkiem Senatu

13.16

Spotkanie marszałka Senatu z dziennikarzami jeszcze trwa, więc briefing się opóźni.

13.14

Jak informują na Twitterze dziennikarze obecni na spotkaniu z marszałkiem Karczewskim, obie strony zgodziły się, że do czasu zakończenia negocjacji zasady pracy dziennikarzy w Sejmie nie zostaną zmienione, a dziennikarze nie będą prowadzili protestów.

13.11

W sobotę prezydent apelował do wszystkich stron sceny politycznej o uspokojenie nastrojów. Oświadczył, że jest gotów do mediacji. Podkreślił także, że wszelkie zmiany dotyczące pracy dziennikarzy w Sejmie powinny być wprowadzane po konsultacjach z przedstawicielami zainteresowanych redakcji.

13.09

Od godz. 13 trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Wczoraj natomiast prezydent spotkał się z szefami partii opozycyjnych: przewodniczącym Nowoczesnej Ryszardem Petru, prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem, szefem PO Grzegorzem Schetyną.

13.05

O godz. 13.15 planowany jest briefing marszałka Senatu po spotkaniu roboczym z dziennikarzami. Przypomnijmy, że źródłem konfliktu na linii opozycja-rząd są planowane przez marszałka Marka Kuchcińskiego zmiany w dostępie mediów do informacji w Sejmie.

13.01

Jak komentuje dla Interii dr Olgierd Annusewicz z Uniwersytetu Warszawskiego: "Nie jestem pewny, czy sam prezydent Duda jest w stanie skutecznie przeprowadzić mediację. Prezydent mówi o rządzie Prawa i Sprawiedliwości "nasz rząd", więc on dla opozycji niekoniecznie będzie dobrym mediatorem. Pamiętajmy, że zasada mediacji jest taka, iż mediator powinien być neutralny i bezstronny wobec przedmiotu sporu. Ale gdyby do Andrzeja Dudy dołączył ktoś, kto byłby gwarantem bezstronności dla drugiej strony, to być może rzeczywiście jakaś procedura mediacyjna mogłaby się rozpocząć".

12.57

O 13 rozpocznie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na temat bieżącej sytuacji w Polsce

12.50

Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformował, że prokuratura bada materiały od policji ws. piątkowych wydarzeń pod Sejmem. Dostała też zawiadomienia PO i N w sprawie domniemanego złamania prawa przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Poprzednią część relacji na żywo znajdziecie TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy