Reklama

Reklama

Platforma Obywatelska nie weźmie udziału w spotkaniu u marszałka Senatu

Na dzisiejszym spotkaniu (godz. 14) liderów partii politycznych w sprawie sytuacji w Sejmie nie będzie przedstawiciela Platformy Obywatelskiej. Poinformował o tym na konferencji w parlamencie przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna poinformował, że zadzwonił do marszałka Senatu, by go o tym poinformować. Jak mówił, powiedział Karczewskiemu, że "budżet, który został przyjęty na Sali Kolumnowej nie jest budżetem". Według Schetyny jest to "aktywność kilkuset posłów a nie formalny budżet". "W związku z tym rola Senatu jest inna niż próbuje opisać ją marszałek Karczewski" - stwierdził szef PO.

Jak dodał, jeżeli chodzi o rozwiązanie obecnego kryzysu parlamentarnego, to tutaj "władny jest marszałek Sejmu". "Marszałek Marek Kuchciński jest osobą, która doprowadziła do tego konfliktu, i która później go także eskalowała, i on musi być gospodarzem tej decyzji (w sprawie rozwiązania kryzysu)" - podkreślił lider Platformy.

Reklama

Zaznaczył, że marszałek Sejmu jest drugą osobą w państwie. "Nie może być tak, że będziemy szukać polityków PiS, którzy będą wspierać, solidaryzować się z marszałkiem Sejmu, bo on musi być osobą podmiotową, musi mieć wpływ na politykę" - powiedział Schetyna.

Apel do liderów opozycji

"Apeluję do szefów ugrupowań opozycyjnych, aby także nie brali udziału w spotkaniu u marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego; ono nie daje szansy na wyprowadzenie Sejmu z kryzysu" - powiedział lider PO.

"Chciałbym poprosić przedstawicieli, szefów partii opozycyjnych, aby także nie brali udziału w tym spotkaniu. Ono naprawdę nie będzie dotyczyć materii zmiany, czy szansy na odmianę tej trudnej sytuacji - wyprowadzenia parlamentu, Sejmu z kryzysu obecnego" - powiedział.

Przewodniczący Platformy zapowiedział, że zaproponuje natomiast liderom pozostałych ugrupowań parlamentarnej opozycji spotkanie w własnym gronie.

"Będę (...) prosił ich o spotkanie, żebyśmy w czwórkę, jeszcze dzisiaj, mogli ustalić strategię współpracy opozycji, bo uważam, że strategia opozycji musi być ustalana na spotkaniu szefów partii opozycyjnych, szefów klubów partii opozycyjnych, a nie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim" - mówił.

Zapowiedział, że zaproponuje liderom opozycji, by spotkanie odbyło się jeszcze we wtorek. "To kwestia oczywiście czasowych możliwości, ale uważam, że wieczorem takie spotkanie mogłoby się odbyć, uważam, że ma wielki sens, żebyśmy właśnie wspólnie porozmawiali o pomysłach politycznych, rozwiązaniu konfliktu parlamentarnego" - ocenił Schetyna.

Prezes PSL na spotkaniu u marszałka Senatu

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz pojawi się na spotkaniu zorganizowanym przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - poinformował PAP rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

Na pytanie, czy lider Stronnictwa weźmie udział w zaproponowanym we wtorek przez Schetynę spotkaniu liderów opozycji, podkreślił, że PSL odniesie się do tego zaproszenia, jeśli ludowcy otrzymają je oficjalnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje