Reklama

Reklama

Kolejny dzień protestów w Warszawie [RELACJA NA ŻYWO]

Kryzys polityczny w Polsce. Trwa kolejny dzień manifestacji w Warszawie. Dziś w południe odbyła się demonstracja Komitetu Obrony Demokracji przed Trybunałem Konstytucyjnym. Według organizatorów było to pożegnanie prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, któremu w poniedziałek upływa 9-letnia kadencja sędziego Trybunału. W tym czasie prezydent Andrzej Duda spotkał się z liderami opozycji. Rozmawiał już z Ryszardem Petru, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Pawłem Kukizem. Od godz. 16.00 na Krakowskim Przedmieściu manifestowali zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. Zakończyło się spotkanie prezydenta z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną.

Drugą część relacji na żywo prowadzi Justyna Mastalerz

Pierwsza część relacji na żywo dostępna TUTAJ

22:45

Zamykamy dzisiejszą relację na żywo. Dziękujemy za śledzenie wydarzeń z serwisem Interia Fakty

22:43

Leszek Miller w jutrzejszym wydaniu "Rzeczpospolitej":

Reklama

22:32

22:29

"Nie damy się zastraszyć, nie damy się stąd wyprowadzić" - mówią posłowie PO.

22:10

21:52

Po spotkaniu z prezydentem Grzegorz Schetyna udał się prosto do Sejmu. "Będziemy tu trwać do skutku" - zapowiada przewodniczący PO.

21:48

"Financial Times" w poniedziałek na pierwszej stronie o sytuacji w Polsce:

21:37

Grzegorz Schetyna zapewnił, że jest otwarty, by rozmawiać o wszystkich problemach i je wyjaśnić.

"Liczę na zaangażowanie się prezydenta Dudy w tej kwestii wzięcia też odpowiedzialności" - powiedział przewodniczący PO.

21:18

Platforma Obywatelska chce dymisji marszałka Marka Kuchcińskiego. Według Grzegorza Schetyny, "to nie posłowie opozycji doprowadzili do kryzysu, tylko marszałek Kuchciński".

21:17

21:13

"Powiedziałem prezydentowi, że jestem gotowy do spotkania z Jarosławem Kaczyńskim" - zadeklarował Grzegorz Schetyna.

21:11

Kilkanaście minut temu zakończyło się spotkanie prezydenta z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną.

21:03

"W kuluarach podeszli do nas przed momentem strażnicy sejmowi. Odczytali nam treść zarządzenia marszałka Sejmu, zgodnie z którym na sali sejmowej poza godzinami posiedzeń Sejmu nie mogą przebywać posłowie, a jedynie pracownicy kancelarii Sejmu. Poinformowano nas, że przebywamy tu nielegalnie" - powiedział PAP Cezary Tomczyk.

20:46

20:32

"Chcemy doprowadzić do legalnego posiedzenia Sejmu" - zadeklarował w TVP Info Michał Szczerba z PO. "Apelujemy do Marszałka Kuchcińskiego, aby 20 grudnia kontynuował posiedzenie Sejmu" - dodał.

20:30

"Pozwalam sobie wystąpić z apelem do prezydenta Rzeczypospolitej, aby jako strażnik przestrzegania konstytucji (art. 126 konstytucji) wstrzymał się z podpisaniem wymienionej ustawy i poddał ją konsultacjom albo skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania jej zgodności z konstytucją" - głosi oświadczenie Rzeplińskiego, przekazane w niedzielę PAP.

20:29

Odchodzący prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by wstrzymał się z podpisaniem lub skierował do TK ustawę "Przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz ustawę o statusie sędziów TK".

20:28

"Daleko bardziej istotna jest kwestia głosowania nad budżetem. Po pierwsze nie mamy pewności, czy na Sali Kolumnowej było quorum. Druga kwestia - dla mnie było jasne, że na tej sali nie jest w stanie zmieścić się 230 posłów. Głosowania były blokowane" - powiedział w "Minęła Dwudziesta" Zbigniew Gryglas.

20:22

"PO złamała prawo, rozpoczęła awanturę, a teraz przedstawia się jako ofiara" - powiedziała w programie "Minęła dwudziesta" posłanka PiS Joanna Lichocka. Gośćmi w programie są jeszcze: Michał Szczerba (PO), Zbigniew Gryglas (Nowoczesna) oraz Adam Andruszkiewicz (Kukiz'15).

20:14

Trwają prace nad eliminacją zakłóceń - poinformowała firma EmiTel, odpowiedzialna za przesyłanie sygnału Telewizji Polskiej. Jak podało TVP Info, w 13 województwach nastąpiły problemy z odbiorem kanałów TVP. Dotyczy to między innymi kanałów TVP1, TVP2 oraz TVP Info.

20:03

Limuzyny z politykami Prawa i Sprawiedliwości opuściły już Wzgórze Wawelskie. Część osób wciąż demonstruje.

Politycy PiS w niedzielę na Wawelu złożyli kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich, zmówili modlitwę i uczestniczyli w mszy.

20:01

W TVP1 powtórka wczorajszego przemówienia premier Beaty Szydło.

19:57

Trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym PO Grzegorzem Schetyną

19:54

Arkadiusz Myrcha informuje na Twitterze, że Straż Marszałkowska spisuje właśnie obecnych na sali sejmowej posłów.

19:51

19:50

Były premier Leszek Miller był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

19:48

"Nasza ojczyzna jest w trudnej sytuacji, być może komuś zależy, by w Polsce doprowadzić do sytuacji, jak kiedyś w Jugosławii" - podkreślił o. Tadeusz Rydzyk w komunikacie, zamieszczonym w niedzielę na stronie Radia Maryja.

19:42

Podczas dzisiejszej demonstracji przed Pałacem Prezydenckim odczytano list z poparciem dla obecnej władzy w Polsce. List ten - jak zapowiedzieli przedstawiciele Klubów "Gazety Polskiej" - zostanie w najbliższym czasie przekazany m.in. do kancelarii prezydenta i kancelarii Sejmu.

19:40

19:36

"Marszałek Sejmu nie miał innego wyboru - musiał przenieść obrady Sejmu do innej sali" - mówił w TVN24 Jacek Sasin.

19:23

Na stronie Sejmu RP opublikowano notatkę na temat 33. posiedzenia Sejmu, które odbyło się w piątek w Sali Kolumnowej. Jak zaznaczono, "w związku z zastosowanym sposobem głosowania nie ma możliwości niezwłocznego podania wyników głosowania w Systemie Informacyjnym Sejmu".

19:20

Podczas manifestacji przed Pałacem Prezydenckim działacz opozycji demokratycznej w PRL Adam Borowski mówił, że władza może się zmienić tylko w demokratycznych wyborach.

Podkreślił, że obecnej władzy nie będzie bronić tylko policja, lecz również ci, którzy na tę władzę głosowali.

19:19

Przed Pałacem Prezydenckim zakończyła się manifestacja zwolenników rządu, między innymi członków klubów "Gazety Polskiej". Demonstracja odbyła się pod hasłem "obrony demokracji w Polsce".

19:08

Tak wyglądał przejazd polityków PiS na Wzgórze Wawelskie.

18:53

"Cała Polska wie, jaki jest powód. Nie dopuścimy do tego, żeby była łamana konstytucja, żeby demokracja była w coraz gorszym stanie" - mówił dziennikarzom jeden z protestujących pod Wawelem. Jak dodał, człowiekiem, który się do tego przyczynia, jest Jarosław Kaczyński. "Chcemy, żeby do niego dotarło, że nie wszystkim się podoba" - powiedziała dziennikarzom jedna z protestujących pod Wawelem kobiet.

18:51

Wcześniej kilkadziesiąt osób blokowało możliwość wjazdu na Wawel wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Demonstrujący wznosili okrzyki: "Solidarni z opozycją", "Hańba", "Do dymisji". Protestujący stali przed maską samochodu. Wjazd ostatecznie umożliwili wicemarszałkowi policjanci, a sami demonstrujący zdecydowali: "Przepuszczamy go".

18:49

Każdego 18. dnia miesiąca prezes PiS Jarosław Kaczyński, w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, przyjeżdża na Wawel, by złożyć kwiaty na ich grobie.

18:47

Politycy PiS, m.in. premier Beata Szydło, wjechali na Wawel w kolumnie samochodów przez "Bramę Herbową" a nie, jak zwykle się to dzieje, od strony ul. Bernardyńskiej. Kiedy znaleźli się za bramą demonstranci skandowali: "Tchórz, tchórz, tchórz".

18:46

Kilkadziesiąt osób blokowało w niedzielę wieczorem wjazd polityków PiS na Wzgórze Wawelskie. Skandowali m.in. "Wolność, równość, demokracja", 'Solidarni z opozycją".

Kilkanaście osób usiadło na podjeździe, potem niektórzy z nich się położyli. Zostali usunięci siłą przez policjantów.

18:45

Pod Wawelem trwają demonstracje. Policja musiała usuwać z drogi manifestujących, którzy blokowali przejazd premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

18:36

TVP1 wyemituje dziś powtórkę orędzia premier Beaty Szydło.

18:33

"Opozycja gnębiła media, a teraz się nimi wysługuje. Była debata o budżecie, a nie o mediach. To była prowokacja prymitywna. Tacy ludzie nie powinni być w parlamencie, bo dają zły przykład. Kompromitują się" - mówi Interii jeden z uczestników manifestacji przed Pałacem Prezydenckim.

18:23

Około 200-300 osób wzięło w niedzielę udział w demonstracji zorganizowanej przed ambasadą Polski w Budapeszcie na rzecz wolności prasy. Mówcy nawiązywali do sytuacji na Węgrzech, wskazując m.in. na konieczność zmiany rządów premiera Viktora Orbana.

18:14

Przed Pałacem Prezydenckim cały czas manifestują zwolennicy PiS.

18:09

18:07

Pod Wawelem Komitet Obrony Demokracji blokuje przejazd posłom PiS, w tym także Jarosława Kaczyńskiego. 

18:01

18:00

"Nigdy nie było celem marszałka Marka Kuchcińskiego usunięcie mediów z Sejmu" - przekonywał Joachim Brudziński (PiS).

17:54

"Jeżeli będą próbowali doprowadzić do anarchii, jeżeli będą próbowali destabilizować prace polskiego Sejmu, jeżeli doprowadzą do sytuacji, która będzie sytuacją bezpośredniego zagrożenia ładu i porządku w naszym państwie, to wtedy nie zawahamy się" - zadeklarował przed Pałacem Prezydenckim Joachim Brudziński.

17:44

W Krakowie pod Wawelem trwa manifestacja przeciwko rządom PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu - informuje dziennikarka Radia Kraków Teresa Gut.

17:31

Tymczasem Elżbieta Gapińska z PO pisze na Twitterze, że w Sejmie wciąż nie działa ogrzewanie i światło.

17:29

Przed Pałacem Prezydenckim kolejny raz przemawia Joachim Brudziński.

17:25

"Będą powstawały media polskie w innych językach i opowiemy światu, co tu się dzieje" - deklaruje przed Pałacem Prezydenckim redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

17:23

Przed Pałacem Prezydenckim przemówił Tomasz Sakiewicz. "Na pewno nic nie przewróci demokracji w Polsce, bo wy za nią stoicie!" - powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

17:21

Demonstracja przed Sejmem została wieczorem oficjalnie zakończona przez organizatorów. Część osób, między innymi Obywatele RP, nadal pozostała przed parlamentem, który zabezpiecza policja.

17:16

"Polska jest wolna niezależnie od tego, co wygaduje pan Ryszard Petru, co wygaduje pan Grzegorz Schetyna, co wygadują posłanki czy posłowie PO czy Nowoczesnej. Polska jest i będzie wolna, bo PiS jest partią prawdziwej wolności" - mówił Brudziński na manifestacji przed Pałacem Prezydenckim.

17:14

Paweł Kukiz poinformował na Facebooku o szczegółach rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą.

17:03

TVP informuje o coraz poważniejszych problemach z sygnałem. Telewizji Polskiej nie mogą oglądać mieszkańcy południa Polski.

16:57

"Nie pozwolimy opozycji na warcholstwo. Nie pozwolimy na nocną zmianę dwa" - krzyczy przed Pałacem Prezydenckim Joachim Brudziński.

16:55

"Nasz zadaniem jest nie dać się sprowokować" - apeluje Brudziński. "Jestem upoważniony przez marszałka Kuchcińskiego do podziękowania za wyrazy wsparcia, które do niego docierają" - mówi do zgromadzonych.

16:52

Przed Pałacem Prezydenckim przemawia Joachim Brudziński.

16:43

"Podstawową bronią opozycji jest rozbujanie polskich nastrojów. Chcę powiedzieć stanowczo, że nie ustąpimy, ponieważ mamy mandat społeczny" - oświadczył wicepremier.

16:39

"Marszałek Kuchciński złamał wszystkie świętości państwa demokratycznego. On nie ma prawa siedzieć na miejscu marszałka. On będzie siedział, ale gdzie indziej" - powiedział Interii Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej podczas demonstracji przed Trybunałem Konstytucyjnym.

16:37

Kluby Gazety Polskiej manifestują w obronie demokracji przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

16:35

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła w niedzielę z apelem do marszałków Sejmu i Senatu o zapewnienie dziennikarzom możliwości "pełnego i efektywnego relacjonowania wydarzeń w parlamencie".

16:33

- Nie ulegniemy prowokacjom. W ciągu ostatniego roku prowokowano nas codziennie. Prowokowano, aby złe emocje ogarnęły Polskę -podkreślił w wystąpieniu wicepremier Gliński.

16:30

Podczas dzisiejszej demonstracji KOD jedna z protestujących przyniosła portret ustępującego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego.

- Piękny mężczyzna w pięknej sprawie - powiedziała.

16:28

Tymczasem Mateusz Kijowski zapowiedział na demonstracji w Warszawie, że KOD od jutra organizuje się pod biurami PiS w całej Polsce.

16:27

"Polska potrzebuje demokracji i to wy jesteście solą tej demokracji. To wy jesteście prawdziwym polskim społeczeństwem obywatelskim. Dziękujemy" - powiedział do uczestników manifestacji wicepremier Gliński.

16:25

Uczestnicy manifestacji przed Pałacem Prezydenckim skandują: "Wolne media bez ubeków", "Wolna Polska", "Bóg, honor i ojczyzna"

16:23

"Szanowi Państwo, ten spór w Polsce dotyczy tego, czy będziemy mieli szanse rozwojowe, czy Polska będzie mogła się rozwijać i czy będziemy mogli tworzyć nasz polski dom razem, w spokoju" - powiedział Piotr Gliński.

16:22

"Jesteśmy państwem stabilnym i odpowiedzialnym. Mamy poparcie milinów obywateli. Polsce potrzebny jest spokój, rozwaga i odpowiedzialność. Polskie media są wolne. Polscy politycy mają prawo głosu w Sejmie, poza nim i w całej Polsce. Demokracja rozwija się w sposób zupełnie normalny" - powiedział przed Pałacem Prezydenckim wicepremier Piotr Gliński.

16:17

- Jarosław Kaczyński popełnił błąd, wyrzucając dziennikarzy z Sejmu - powiedział Interii Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej. Polityk uczestniczył w niedzielnej demonstracji przed Sejmem.

16:14

Uczestnicy manifestacji mają ze sobą biało-czerwone flagi oraz transparenty ze słowami poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy i rządu premier Beaty Szydło.

16:12

Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim odbywa się pod hasłem "obrony demokracji w Polsce".

16:03

Zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Pawłem Kukizem, dotyczące sposobów na rozwiązanie obecnego sporu politycznego. Szef ruchu Kukiz'15 po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego nie spotkał się z dziennikarzami.

16:01

Pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu gromadzą się zwolennicy rządu. Organizatorem manifestacji są Kluby "Gazety Polskiej"

15:59

- Nie ma wolności, nie ma demokracji, nie ma instytucji państwa bez wolnych mediów. Jeżeli Sejm nie może być pokazywany przez obiektywne media - bo ja jestem politykiem, ja nie jestem obiektywny - to ten Sejm jest pusty, ten Sejm jest martwy - powiedział Interii Sławomir Nitras.

15:54

Protestujący, którzy w południe zebrali się pod Trybunałem Konstytucyjnym, następnie udali się pod Sejm.

"Zebraliśmy się tutaj spontanicznie, aby bronić demokracji. Byliśmy, jesteśmy i będziemy, aby bronić demokracji" - mówił lider KOD Mateusz Kijowski.

15:52

Pierwsza część relacji na żywo dostępna TUTAJ

Co się stało?

Podczas piątkowych obrad Sejmu  i głosowania nad poprawkami do budżetu marszałek Kuchciński wykluczył z obrad posła PO, Michała Szczerbę. Poseł wyszedł na mównicę z kartką "Wolne media w Sejmie". Decyzja marszałka spotkała się z protestem opozycji. Politycy PO, Nowoczesnej i PSL zablokowali mównicę sejmową. Kuchciński ok. godz. 15:00 zarządził przerwę. Ostatecznie trwała ona do 21:30.

Podczas gdy posłowie protestowali przy mównicy sejmowej, poinformowano, że obrady przeniesiono do Sali Kolumnowej. Tam posłowie uchwalili budżet i przegłosowali ustawę dezubekizacyjną. Według marszałka Sejmu głosowało (przez podniesienie ręki) 234 posłów. Opozycja zarzuca PiS, że podczas głosowań nie było kworum.

Od piątku trwają protesty w Warszawie.

* * *

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy