Reklama

Reklama

"Fakty TVN": Do kworum zabrakło kilku głosów?

Dziennikarze "Faktów TVN" przyjrzeli się bliżej głosowaniu nad ustawą budżetową w Sali Kolumnowej. Z analizy wynika, że do wymaganego kworum partii rządzącej mogło zabraknąć kilku głosów.

Chodzi o sytuację z 16 grudnia. Podczas debaty budżetowej marszałek Sejmu Marek Kuchciński usunął z obrad posła PO Michała Szczerbę. W odpowiedzi opozycja rozpoczęła blokadę sejmowej mównicy. Po kilku godzinach marszałek zdecydował o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej.

Zarzuty opozycji

Tam dokończono głosowania, m.in. nad ustawą budżetową. Opozycja zarzuca Prawu i Sprawiedliwości, że głosowanie odbyło się niezgodnie z prawem, a strona rządząca nie miała wymaganego kworum. PO i Nowoczesna oczekują na ponowne głosowanie i od 16 grudnia okupują salę obrad Sejmu.

Reklama

Marszałek Kuchciński odpiera zarzuty opozycji. Według polityka PiS w głosowaniu wzięło udział 234 posłów, czyli o czterech więcej niż wynosi kworum.

Nie było kworum?

Dziennikarze "Faktów TVN" przeanalizowali podział na sektory w Sali Kolumnowej i protokół z głosowania nr 17. Według oficjalnych danych w dwóch z ośmiu sektorów "za" miało głosować 65 posłów. Według analizy "Faktów TVN" w tych sektorach zagłosowało jednak tylko 56 posłów. Bez brakujących dziewięciu głosów nie byłoby kworum.

Co na to PiS? Sekretarz i poseł PiS Łukasz Schreiber tłumaczy, że na nagraniu być może nie widać części rąk parlamentarzystów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy