Reklama

Reklama

12 stycznia w parlamencie [RELACJA NA ŻYWO, CZ. 1]

Najwcześniej o godz. 12 mają zostać wznowione obrady Sejmu. Czy politykom uda się dziś przybliżyć do kompromisu i przerwać trwający od 16 grudnia kryzys, czy też czekać nas będzie kolejna odsłona awantury? Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w Interii.

Najważniejsze wydarzenia w Sejmie 11 stycznia - dowiedz się więcej

Najwcześniej o godz. 12.00 Sejm ma wznowić obrady po tym, jak wczoraj wieczorem 34. posiedzenie rozpoczął marszałek Marek Kuchciński. Przez całą noc posłowie Platformy Obywatelskiej wciąż protestowali na sali plenarnej.

Utrzymują, że budżet państwa na 2017 rok przyjęty wczoraj przez Senat jest nielegalny. Wątpliwości Platformy podzielają Nowoczesna i PSL, ale te partie zapowiedziały, że nie będą blokować mównicy.

Reklama

08:30

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak uważa, że wobec posłów okupujących salę plenarną i mównicę sejmową mogą zostać zastosowane regulaminowe kary finansowe, a zgodnie z kodeksem karnym mogą zostać skazani nawet na 10 lat więzienia.

Mariusz Błaszczak o karach dla posłów opozycji

08:35

"Nie ulega żadnej wątpliwości, że uniemożliwianie marszałkowi wykonywania jego obowiązków jest przestępstwem przewidzianym w Kodeksie karnym, to art. 128 ust. 3, (przestępstwem) zagrożonym karą do 10 lat więzienia" - przypomniał w radiowej Jedynce Mariusz Błaszczak.

08:43

Paweł Kukiz w RMF FM zapytany o reżyserów kryzysu Sejmowego:

"Tych reżyserów jest ze względu na ten fatalny, durny ustrój polityczny przynajmniej kilku, albo kilkunastu. To są szefowie opcji politycznych, to są grupy nacisku lobbystyczne, finansowe, które są z nimi powiązane. Generalnie konflikt odbywa się na linii: stara nomenklatura - nowa nomenklatura".

Rozmowa Roberta Mazurka z RMF FM z Pawłem Kukizem

08:52

W czwartek po godz. 8.30 w Sejmie zebrał się zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, później planowane jest posiedzenie klubu PO. Platforma omówi ewentualne dalsze kroki w sprawie protestu w Sejmie.

Szef PO Grzegorz Schetyna poinformował w środę, że zarząd oraz klub PO przedstawią następne kroki i następne decyzje, które będzie podejmować ws. kryzysu w Sejmie.

08:57

Stanisław Karczewski w Radiu Zet krytycznie o "siłowym rozwiązaniu konfliktu w Sejmie":

Karczewski powiedział, że siłowe rozwiązanie konfliktu w Sejmie, to "rozwiązanie najgorsze z najgorszych". "Nie chcemy tego" - zadeklarował. Jak ocenił, takie rozwiązanie byłoby bardzo złe dla Polski, Polaków i polskiego parlamentaryzmu, ale - jego zdaniem - do takiego rozwiązania dąży Platforma. "Platforma chce, żeby była użyta siła" - przekonywał marszałek Senatu.

"To Platforma i Nowoczesna zastosowała siłę, to oni weszli siłą na mównicę" - zauważył Karczewski. Dopytywany, czy wyklucza wariant siłowego rozwiązania konfliktu w Sejmie, marszałek Senatu powiedział: "To absolutnie rozwiązanie najgorsze z możliwych, siłowy wariant został już zastosowany przez posłów Platformy Obywatelskiej".

09:02

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz '15 uważa, że należy ukarać posłów okupujących salę sejmową. Wczoraj możliwość sankcji karnych sugerował prezes PiS Jarosław Kaczyński, dziś rano szef MSWiA Mariusz Błaszczak ostrzegał, że posłom łamiącym prawo na sali sejmowej może grozić do 10 lat więzienia.

Stanisław Tyszka mówił w radiowej Trójce, że gdyby to on prowadził obrady, zadbałby o porządek. Jego zdaniem, trzeba wyciągnąć konsekwencje wobec posłów, którzy nie wykonują swojego mandatu zgodnie z prawem. Stanisław Tyszka jest za wykorzystaniem kar regulaminowych - jak wykluczenie posłów z posiedzenia czy odebranie im przez 3 miesiące połowy wynagrodzenia.

"Pytanie jest (...) czy również nie powinny być wyciągnięte konsekwencje karne wobec tych posłów" - mówił gość Trójki.

Stanisław Tyszka o karach dla posłów opozycji

09:17

Joachim Brudziński: Nie ma pomysłu na wymianę marszałka

Brudziński pytany w TVN24, czy podczas kryzysu sejmowego marszałek Kuchciński chciał się podać do dymisji, zapewnił, że "nie było takiego momentu". "Marszałek Kuchciński jest w znakomitej formie" - zaznaczył.

Nie ma żadnych pomysłów na to, aby teraz dokonywać wymiany marszałka Sejmu - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Przyznał też, że przy kontynuacji protestu PO prawdopodobne jest odroczenie posiedzenia Sejmu przez marszałka na kilka dni, tydzień lub miesiąc.

Joachim Brudziński o ewentualnym odroczeniu posiedzenia Sejmu

09:20

Ustawa budżetowa będzie przekazana do Kancelarii Prezydenta w najbliższym czasie, niewykluczone, że jeszcze dziś - poinformował w czwartek PAP szef Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

Grzegrzółka pytany, kiedy ustawa budżetowa zostanie przekazana do prezydenta powiedział w czwartek PAP, że "ustawa budżetowa będzie przekazana do Kancelarii Prezydenta w najbliższym czasie, niewykluczone, że jeszcze dziś".

09:27

- Polska nie ma budżetu. Jako państwo staliśmy się zakładnikiem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział portalowi Interia poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński.

09:36

Kidawa-Błońska: wznowienie obrad nie wcześniej niż o godz. 11

Sejm wznowi w czwartek obrady nie wcześniej, niż o godz. 11.00 - poinformowała dziennikarzy wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Jak dodała, obrady zostały przesunięte na prośbę PO.

Posiedzenie Prezydium Sejmu odbędzie się o godz. 10.30, a Konwent Seniorów o 10.45.

Wcześniej planowano, że obrady zostaną wznowione o godz. 10.00.

09:42

Terlecki: Nie ma powodu do użycia siły wobec protestujących

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki uważa, że  nie ma żadnego powodu, żeby używać siły wobec protestujących na sali obrad posłów. Jak dodał, jest przekonany, że część opozycji sama opuści salę plenarną.

Terlecki pytany w czwartek przez dziennikarzy w Sejmie, czy jest możliwe użycie wariantu siłowego, aby wyprowadzić protestujących posłów z sali plenarnej, odpowiedział: "W tej chwili widziałem dwóch panów zaspanych trochę, siedzących tam na sali".

Ocenił, że nie ma żadnego powodu, żeby używać wobec nich siły.

09:54

Szefowa gabinetu Beaty Szydło Elżbieta Witek w TVP Info:

Na pytanie o to, co dalej w kwestii kryzysu sejmowego i protestu Platformy Obywatelskiej, Witek odpowiedziała, że "jest wiele możliwości, jest Komisja Etyki Poselskiej, jest Komisja Regulaminowa, jeżeli Platforma Obywatelska ciągle powołuje się na regulamin, to warto, żeby popatrzyła, co jest w regulaminie napisane".

Dodała, że protest PO to "próba destabilizacji państwa". "Mam nadzieję, że my nie będziemy już dłużej pozwalać na to, żeby ta mniejszość blokowała prace większości, naprawdę nie po to zostaliśmy wybrani, nie po to dostaliśmy mandat, żeby siedzieć bezczynnie i przyglądać się protestowi dziwnemu, śmiesznemu, groteskowemu prowadzonemu przez Platformę Obywatelską" - powiedziała.

10:07

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) zapytana o słowa szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który jest przekonany, że część opozycji sama opuści salę plenarną:

"Na pewno nie protestujemy dla zabawy, że mamy takie widzimisię, tylko stoimy na straży pewnych wartości" - podkreśliła. Wyjaśniła, że chodzi o wartości związane m.in. z wolnościami czy z prawem. Zapewniła, że będą one w Sejmie szanowane.

"Mamy bardzo dużo zdrowego rozsądku i bardzo dużą odpowiedzialność" - podkreśliła Kidawa-Błońska.

10:20

W Sejmie oczekiwanie na rozpoczęcie posiedzenia

10:36

PO wnioskuje o kolejne przesunięcie obrad

Kolejne przesunięcie rozpoczęcia obrad Sejmu? Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska z PO poinformowała, że jej klub złożył do marszałka Marka Kuchcińskiego wniosek o przesunięcie Konwentu Seniorów na 11:30.

Dzisiejsze posiedzenie miało się rozpocząć najpierw o 10:00 rano, później jego rozpoczęcie przełożono na 11:00.

10:55

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała dziennikarzy, że  marszałek Marek Kuchciński, na prośbę PO,  zgodził się na przesunięcie Konwentu Seniorów na godz. 11.30. W związku z tym Sejm nie wznowi obrad wcześniej niż w południe.

Zgodziliśmy się na przesunięcie Konwentu Seniorów na godz. 11.30, bo jesteśmy bardzo ustępliwi - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Reklama

Reklama

Reklama