Reklama

Reklama

11 stycznia w parlamencie [RELACJA NA ŻYWO, cz. 3]

O godzinie 12 miało rozpocząć się pierwsze w tym roku posiedzenie Sejmu. Tymczasem politycy partii rządzącej i opozycji nadal nie mogą dojść do porozumienia, jak zażegnać trwający od 16 grudnia kryzys parlamentarny. W Sejmie od rana wiele się dzieje. Zapraszamy na naszą relacje na żywo.

[Koniec relacji na żywo]

20.39

- Galerię nam otworzono, rozmawiałem z marszałkiem Kuchcińskim na Konwencie, pytając go jaka jest zasada działania dziennikarzy przez niego ogłoszona, nie przez marszałka (Senatu) Karczewskiego. Marszałek Kuchciński potwierdził mi, że wróciło do starych zasad dzisiaj. Prosiliśmy o otwarcie galerii i została otworzona - powiedział Sławomir Neumann z PO. 

20.28

Jak informuje 300polityka, posłowie PO nie blokują już mównicy sejmowej, ale wciąż pozostają na sali plenarnej.

20.18

Reklama

Kancelaria Sejmu za pośrednictwem Twittera poprosiła posła PO Michała Szczerbę o aktywowanie osobistej karty magnetycznej lub o odbiór karty zastępczej. Zapewniła, że pracownicy Sekretariatu Posiedzeń Sejmu są do dyspozycji posła.

Karta magnetyczna Michała Szczerby została zablokowana po dyscyplinarnym wykluczenia posła z obrad 16 grudnia ubiegłego roku.  

20.16

Zobacz zdjęcia z dzisiejszego posiedzenia Sejmu

20.11 

Ryszard Petru zapowiada, że Nowoczesna przygotowuje wniosek do TK ws. ustawy budżetowej. Lider N. liczy na to, że podpiszą się pod nim też posłowie PO, bo taki wniosek "będzie miał większą siłę rażenia". 

20.10

Senat w środę wieczorem zakończył posiedzenie. Następne zaplanowano na 1 i 2 lutego. 

20.07

O kwestię tego, co może się wydarzyć w czwartek w Sejmie był pytany przez dziennikarzy poseł PiS Marek Suski. - Zobaczymy, jeśli Platforma będzie nadal blokować salę, to nie będzie możliwości kontynuowania posiedzenie. Będziemy czekać - stwierdził.

Dopytywany, czy możliwe jest przeniesienie posiedzenia Sejmu do Sali Kolumnowej Suski powiedział, że sala jest na to przygotowana. - W najbardziej skrajnym wypadku może być też salą, na której kontynuowane mogą być obrady - powiedział. - Zaczekajmy, może przyjdzie refleksja, jakieś opamiętanie - dodał odnosząc się do decyzji PO o dalszym blokowaniu sali plenarnej Sejmu.

20.05

- Marszałek skorzystał ze swojego prawa, ogłosił przerwę. Zobaczymy jak jutro zdecyduje, czy Sejm będzie dalej kontynuowany, czy nie. Mam nadzieję, że czas do jutra do godz. 10.00 PO wykorzysta na opamiętanie się, bo okazuje się, że wszyscy, poza Platformą chcemy w tym parlamencie na sali posiedzeń pracować - to komentarz rzeczniczki PiS Beaty Mazurek.

20.04

Z kolei Sławomir Neumann zapowiedział, że posłowie PO spotkają się rano, żeby ustalić nową strategię działania i formę protestu. 

20.01

Tomasz Siemoniak zapowiedział, że PO zaskarży ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego. 

19.58

Pytany przez dziennikarzy o działania Nowoczesnej podczas dalszej części 34. posiedzenia Sejmu w czwartek, Petru zapowiedział, że poinformuje o nich po porannym Konwencie Seniorów, bo na razie zbyt trudno przewidzieć, co się wydarzy. Ocenił jednocześnie, że PiS będzie chciał w czwartek dalej rozmawiać, bo "on się bardzo niekomfortowo czuje z budżetem, który nie został uchwalony".

Podkreślał, że opozycja dysponuje możliwościami natury prawnej. "Trybunał Konstytucyjny, prokuratura, zgłaszanie wniosków formalnych" - wyliczał.

19.46

- Marszałek Sejmu nie zdał egzaminu. Egzaminu nie zdało Prawo i Sprawiedliwość. Egzaminu nie zdała totalna władza - mówił po otwarciu posiedzenia Sejmu Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider PSL wyraził nadzieję, że jutro obrady zostaną wznowione bez przeszkód, a mównica zostanie do rana odblokowana. 

19.42

Trwa zebranie władz PiS w Sejmie. Uczestniczy w nim m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Beata Szydło i władze klubu.

19.33

"Wszystkich czekających na dzisiejsze obrady Sejmu przepraszam za opóźnienia. Twitterowiczom i Posłom serdecznie dziękuję za wsparcie" - napisał marszałek Kuchciński.

19.24

Zobacz, jak wyglądało otwarcie posiedzenia Sejmu

19.22
Straż Marszałkowska wynosi z sali plenarnej laskę marszałkowską. 

19.16

- Szeregowy poseł, prezes największej partii mówi o zarzutach karnych, mówi w imieniu prokuratora generalnego. To jest kompromitacja, to jest wstyd - tak słowa Jarosława Kaczyńskiego, dotyczące ewentualnej odpowiedzialności za protest opozycji w Sejmie, skomentował Grzegorz Schetyna.Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w środę, że "będą podjęte odpowiednie działania", jeśli opozycja dalej będzie blokować mównicę sejmową i stół prezydialny. 

19.15

19.13

- Odroczenie posiedzenia niczego nie rozwiązuje - ocenia Petru. - Nie widzę w tym momencie szansy na porozumienie - dodaje.

19.11

- Jutro jest Konwent Seniorów, będę wiedział co dalej. PiS ma świadomość problemu. Platforma dopiero teraz zrozumiała, że trzeba się dogadać - mówi Petru. 

19.08

- Oni doskonale zdają sobie sprawę, że budżet jest trefny - komentuje Ryszard Petru. 

19.04

Marszałek Sejmu zarządził przerwę w obradach do jutra do godz. 10. 

19.03

Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od uczczenia pamięci zmarłych niedawno byłych posłów, w tym Longina Komołowskiego.

19.02

Marszałek Sejmu otworzył posiedzenie Sejmu.


19.01

Posłowie PiS przywitali Kuchcińskiego brawami. 

19.00

Marszałek Kuchciński zmierza na Salę Plenarną. 

18.58

Wcześniej posłowie gromadzili się również przy stole prezydialnym, gdzie znajduje się fotel marszałka Sejmu. Na sali obrad są również posłowie innych ugrupowań, a także niektórzy przedstawiciele rządu. Na galerii sejmowej zgromadziły się tłumy dziennikarzy.

18:55

Posłowie PO zablokowali sejmową mównicę 

18:45

W Sejmie wreszcie otwarto galerię dla dziennikarzy.

18:42

Odbył się briefing Ryszarda Petru dziennikarzy po posiedzeniu Konwentu Seniorów. "Nie będziemy blokować mównicy sejmowej i fotelu marszałka, o to samo apelowałem do Platformy" - powiedział lider Nowoczesnej. Do PiS-u zaapelował by nie było rozwiązań siłowych.

"Mogę powiedzieć tylko tyle, że przechodzimy w inną formę protestu. Budżet został uchwalony niezgodnie z prawem, istnieje ryzyko podważenia tego budżetu w przyszłości. Ze strony PiS tak naprawdę nie ma chęci poszukania rozwiązania, które by rozwiązało ten problem na przyszłość" - przekonywał.

18:38

Wicemarszałek Ryszard Terlecki zapowiedział, że o godz.19. rozpoczęcie posiedzenia Sejmu.

18:35

W Sejmie w środę po godz. 18 po raz kolejny zebrał się Konwent Seniorów. PiS chce otwarcia nowego, 34. posiedzenia Sejmu. Na to, by rozpocząć obrady na sali plenarnej, nie zgadza się PO, która chce wznowienia 33. posiedzenia.

18:28

18:22

Schetyna nie wykluczył, że do przełomu może dojść podczas Konwentu Seniorów

18:20

Głos zabrał lider PO Grzegorz Schetyna.

"Chcę powiedzieć po tym głosowaniu i po tym, co stało się w Senacie, że państwo polskie nie ma budżetu. Uważamy, że ten budżet jest przegłosowany wadliwie przez nielegalne posiedzenie klubu PiS-u, które zostało przekształcone w plenarną sesję Sejmu" - mówił Schetyna dziennikarzom w Sejmie, nawiązując do głosowania 16 grudnia 2016 r.

"Uważamy, że ci wszyscy, którzy byli przy tym procederze, składali podpisy, wnioski, dzisiaj biorą za to odpowiedzialność, także - bardzo wyraźnie chcę to powiedzieć - pan prezydent (Andrzej) Duda, jeżeli podpisze ten budżet" - dodał.

18:15

Przed Sejmem trwa manifestacja. Zebrani przynieśli flagi Polski, Unii Europejskiej oraz KOD-u, a także transparenty z napisami: "Wolność, Demokracja, Konstytucja", "Zdradza ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo", czy "Jesteśmy razem, jesteśmy silni".

18:05

"Nie będzie zgody, żeby dzisiaj na sali plenarnej rozpoczynać posiedzenie Sejmu, nie ma żadnego politycznego rozwiązania konfliktu w parlamencie" - powiedział w środę szef klubu PO Sławomir Neumann.

17:55

"Będą podjęte odpowiednie działania, ale to nie do mnie należy tylko do marszałka Sejmu" - tak szef PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział na pytanie, co będzie jeśli opozycja dalej będzie blokować mównicę sejmową i stół prezydialny.

Na pytanie, czy należy zastosować środki przymusu bezpośredniego wobec posłów, Kaczyński odpowiedział: "to nie moja decyzja, ja tylko przypomnę, co się stały gdy Sejm był blokowany przez Samoobronę".

17:50

Prezes PiS wyraził też nadzieję, że budżet w krótkim czasie, po podpisie prezydenta, będzie mógł być opublikowany w Dzienniku Ustaw.

17:45

W Sejmie odbył się briefing Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS podziękował Senatowi za przegłosowanie budżetu.

"Mamy budżet przegłosowany i to jest najważniejsza wiadomość dzisiejszego dnia" - stwierdził.

"Po drugie, chciałem powiedzieć, że jest istotne z punktu widzenia polskiego parlamentaryzmu, żeby dziś zostało otwarte 34. posiedzenie Sejmu. 33. zostało zakończone" - powiedział.  "Mam nadzieję, że w ciągu godziny-dwóch, może trzech godzin, trudno mi powiedzieć, ale w każdym razie w niedługim czasie, nieodległym czasie, zostanie otwarte kolejne posiedzenie" - podkreślił lider PiS.

"Żadna demokracja nie może się opierać na tym, że jakaś grupa może nielegalnie blokować prace" - powiedział. 

Działanie opozycji nawał działaniem "przeciwko polskiej demokracji". "To bardzo poważne przestępstwo przeciwko państwu" - stwierdził.

17:40

W najbliższym czasie ma odbyć się briefing władz PiS, w tym prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na temat obecnej sytuacji w Sejmie - dowiedziała się nieoficjalnie PAP od polityków PiS.

17:38

Przed Sejmem trwa demonstracja KOD. Czyżby szykowała się kontrmanifestacja?

17:35

Przypomnijmy, że Platforma Obywatelska nie godzi się na kompromis w wersji proponowanej przez PiS. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaproponował zażegnanie kryzysu parlamentarnego poprzez przyjęcie uchwały, która potwierdzałaby legalność ustawy budżetowej i wskazując na nietypowe warunki jej uchwalenia umożliwiałaby rozstrzygnięcie wątpliwości w Trybunale Konstytucyjnym.

"My uważamy, że tego budżetu nie ma i ci, którzy żyrują czy sankcjonują przestępstwo będą za to odpowiadać. Ci, którzy głosują i ci, którzy go podpiszą" - powiedział Grzegorz Schetyna.

17:27

Wśród protestujących przed Sejmem jest również Inicjatywa Polska.

17:17

Kijowski wezwał zgromadzonych przed Sejmem do wspierania posłów opozycji, którzy stają "w obronie demokratycznych praw".

Tłum skanduje: "Obronimy demokrację".

17:15

"Nie pozwólmy sobie zabrać powietrza jakim jest demokracja. Nie pozwólmy sobie zabrać Sejmu, wolnych mediów i wolności słowa" - powiedział do zebranych lider KOD Mateusz Kijowski. 

17:10

Przed Sejmem demonstracja KOD.

17:00

Morawiecki podkreślił, że nie wolno okupować mównicy na sali plenarnej. "Nie wolno niszczyć parlamentaryzmu, pracy i demokracji" - mówił. Dodał, że mniejszość nie może rządzić Polską. "Polską powinna rządzić większość, ale z odpowiedzialnością" - powiedział poseł.

16:54

Albo jedna, albo druga strona konfliktu powinna, jak najszybciej ustąpić, bo tracimy na tym wszyscy - powiedział Kornel Morawiecki z Koła Poselskiego Wolni i Solidarni. Apeluję o męską decyzję skończenia tego sporu - podkreślił. 16:41

Senat przyjął ustawę budżetową bez poprawek. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

16:39

Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą w 2017 roku ponad 325 mld zł, a wydatki - ponad 384 mld zł; maksymalny poziom deficytu nie przekroczy 59 mld 345 mln 500 tys. zł. Rząd założył, że w 2017 r. wzrost PKB (w ujęciu realnym) wyniesie 3,6 proc., średnioroczna inflacja - 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 5,0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) - 5,5 proc. 16:38

Senat przyjął ustawę o budżecie na 2017 rok

16:35 Rzecznik PO Jan Grabiec poinformował, że o 16:45 ma odbyć się posiedzenie klubu PO.

16:30

Paweł Kukiz proponuje zmiany w tekście uchwały, której projekt przedstawił marszałek Kuchciński.

Kukiz powiedział, że podczas rozmów dotyczących rozwiązania kryzysu w parlamencie przedstawiciele Kukiz'15 zaproponowali, aby wykreślić z zaproponowanego przez marszałka Sejmu projektu uchwały zdanie, które mówi, że "na 33. posiedzeniu Sejmu, w dniu 16 grudnia, Sejm uchwalił ustawę budżetową na rok 2017".

Kukiz'15 zaproponowali również dopisanie do projektu uchwały dwóch zdań, stwierdzających, iż w związku z wątpliwościami dotyczącymi trybu przyjęcia ustawy budżetowej oraz kryzysem sejmowym z tym związanym, posłowie, "niezależnie od przynależności klubowej i partyjnej deklarują, iż po zakończeniu procesu legislacyjnego ustawy budżetowej skierują wniosek do TK o stwierdzenie zgodności z konstytucją RP ustawy i trybu jej przyjęcia".

16:20

O tym, że obrady Sejmu mają się rozpocząć około godz. 18.30 posłowie PiS dowiedzieli się z sms-ów od wicemarszałka Sejmu, szefa ich klubu Ryszarda Terleckiego - dowiedziała się nieoficjalnie PAP od posłów.

16:15

Takie zdjęcie pojawiło się we wpisie posła PO:

16:11

Z ostatnich informacji wynika, że około 16:45 w Sejmie ma być wznowione posiedzenie Konwentu Seniorów, a około 18.30 mają się rozpocząć pierwsze w tym roku obrady Sejmu.

16:04

Przypominamy, że Marszałek Sejmu Marek Kuchciński upoważnił komendanta Straży Marszałkowskiej do występowania do instytucji państwowych z żądaniem udzielenia niezbędnej pomocy w zakresie realizacji przez Straż zadań z zakresu ochrony Sejmu i Senatu. Treść pełnomocnictwa ujawnił na Twitterze poseł PO Sławomir Nitras. Jak podkreślił, pismo Kuchcińskiego wskazuje na to, że marszałek Sejmu wzywa BOR na pomoc Straży Marszałkowskiej.

16:02

Jednocześnie Terlecki nie pozostawił pola do kompromisu. "Budżet państwa na 2017 r. został uchwalony, nie będzie powtórnego głosowania budżetu" - powiedział. 

16:01

A co o uchwale mówi PiS? Ma "uspokoić, dać możliwości wyjścia z twarzą" - powiedział Ryszard Terlecki.

Marek Suski (PiS) podkreślił, że kolejne propozycje PiS są odrzucane przez Platformę. Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński dodał: "Ale mimo wszystko, w sposób być może naiwny, ale pozostajemy optymistami. Jak zechcą chcieć, to się dogadamy".

15:58

Co mówi uchwała? "Działając zgodnie z art. 82. Konstytucji RP, który stanowi, że obowiązkiem obywatela polskiego jest wierność Rzeczypospolitej Polskiej oraz troska o dobro wspólne, mając na celu rozwiązanie kryzysu parlamentarnego, dbając o zachowanie spokoju społecznego Sejm RP stwierdza, że na 33. posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2016 r., Sejm uchwalił ustawę budżetową na rok 2017".

"W związku z nietypowymi warunkami i okolicznościami towarzyszącymi obradom, pojawiły się w przestrzeni publicznej różne opinie na temat poprawności trzeciego czytania nad projektem ustawy na rok 2017".

"Zgodnie z artykułem 188. Konstytucji RP i zasadą trójpodziału władzy ustalenie zgodności z prawem przebiegu procesu legislacyjnego należy do kompetencji Trybunału Konstytucyjnego".

15:54

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) wyjaśnił natomiast, że propozycja uchwały ma być "jakimś kompromisem". "W tym sensie, że odbędzie się nad nią debata. Każda z opcji politycznych przedstawi swoje stanowisko wobec tego, co się wydarzyło 16 grudnia" - mówił. Tyszka relacjonował, że lider Nowoczesnej Ryszard Petru nie zgodził się na tę propozycję, a PO - jak dodał - "się zastanawia". "My namawiamy obie strony sporu do kompromisu od paru tygodni. Płacą nam za to obywatele, żebyśmy pracowali tutaj, a nie wygłupiali się" - dodał. Kukiz podkreślił, że jego ugrupowanie robi wszystko, żeby - jak ocenił - "czynnie nie uczestniczyć w eskalacji konfliktu i nie stawać po żadnej stronie". 15:49

Opozycja rozważa uchwałę zaproponowaną przez marszałka Sejmu. Szef klubu PO Sławomir Neumann stwierdził, że uchwała "jest nieakceptowalna". - Naszym zdaniem budżet na 2017 r. został uchwalony w sposób niewłaściwy - powtórzył.

Ocenił przy tym, że projekt uchwały, którą na popołudniowym posiedzeniu Konwentu Seniorów zgłosił marszałek Kuchciński, to "próba szukania tekstu, który być może rozwiąże problem".

"Ale pamiętajmy cały czas, że to jest tylko jeden z elementów. Ona (uchwała - PAP) mówi o procedurze, ale mamy cały czas budżet, który naszym zdaniem jest w sposób niewłaściwy uchwalony" - dodał szef klubu PO.

15:45

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS) Bielan zapowiedział, że głosowanie nad ustawą odbędzie się jeszcze dziś.

15:40

A tymczasem w Senacie trwają prace nad kwestionowaną ustawą budżetową. "Budżet na 2017 r. zapowiada dobry rok dla Polski i Polaków" - mówił podczas debaty Grzegorz Bierecki, szef komisji budżetu i finansów publicznych.

15:32

Nowoczesna nie zgodzi się na uchwałę proponowaną przez marszałka Sejmu. "Jako Nowoczesna, nie możemy poprzeć uchwały, która mówi o tym, że Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2017 r." - oświadczył po kolejnym spotkaniu na Konwencie Seniorów lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Jak poinformował, za pół godziny Konwent Seniorów spotka się ponownie.

15:31

Marszałek Kuchciński przygotowuje się na każdą okoliczność?

15:24

Politycy opozycji informują: marszałek Sejmu zaproponował uchwałę stwierdzającą m.in., że budżet na 2017 r. uchwalony został na 33. posiedzeniu Sejmu, a ustalenie zgodności z prawem procesu legislacyjnego należy do kompetencji TK.

15:23

Wcześniej opozycja zastanawiała się nad propozycją PiS, by przesunąć obrady Sejmu na czwartek. Partia Jarosława Kaczyńskiego postawiła jednak przy tym warunek zaporowy, by opozycja opuściła salę plenarną. "PO opuści salę, gdy będzie polityczne porozumienie wygaszające kryzys parlamentarny" - odpowiedział Sławomir Neumann.

15:16

Około pół godziny temu Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że na posiedzeniu Konwentu Seniorów pojawił się pomysł uchwały w sprawie trybu głosowania nad nowelizacją budżetu w ubiegłym roku. Sejm miałby dopuścić debatę nad tym punktem, a sam tryb zbadałby Trybunał Konstytucyjny. Sławomir Neumann powiedział jednak, że "na tę chwilę treść uchwały jest dla PO nie do zaakceptowania".

15:12

Senat rozpoczął pracę nad budżetem.

15:07 - Proponujemy, by prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego proces przyjęcia ustawy budżetowej; druga propozycja zakłada powtórzenie głosowania nad budżetem - poinformował po południu lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

15:00 Sytuacja w Sejmie wymaga szybkiego i pozytywnego rozwiązania, także ze względu na pozycję Polski w Europie - ocenił szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z TVN24. Jego zdaniem jest to zadanie przede wszystkim rządzących.

14:57 Tymczasem taki obrazek na Twitterze publikuje poseł Prawa i Sprawiedliwości:

14:52

 - Warto było protestować - uważa polityk Nowoczesnej Michał Stasiński, zwracając uwagę na to, ilu przedstawicieli mediów znalazło się dzisiaj w Sejmie:

Zobacz pierwszą i drugą część relacji

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje