Reklama

Reklama

11 stycznia w parlamencie [RELACJA NA ŻYWO, cz. 2]

Dziś rozpocznie się trzydniowe, pierwsze posiedzenie Sejmu po wybuchu kryzysu parlamentarnego w Polsce. Od 16 grudnia część posłów opozycji - Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej - blokuje sejmową mównicę i protestuje w Sali Plenarnej. Czy kryzys parlamentarny zostanie dziś zażegnany? Śledź naszą relację na żywo!

Relację na żywo prowadzi Katarzyna Krawczyk

Zobacz pierwszą część relacji

15:07

- Proponujemy, by prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego proces przyjęcia ustawy budżetowej; druga propozycja zakłada powtórzenie głosowania nad budżetem - poinformował po południu lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Reklama

15:00

Sytuacja w Sejmie wymaga szybkiego i pozytywnego rozwiązania, także ze względu na pozycję Polski w Europie - ocenił szef Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk w rozmowie z TVN24. Jego zdaniem jest to zadanie przede wszystkim rządzących.

14:57

Tymczasem taki obrazek na Twitterze publikuje poseł Prawa i Sprawiedliwości:

14:52

 - Warto było protestować - uważa polityk Nowoczesnej Michał Stasiński, zwracając uwagę na to, ilu przedstawicieli mediów znalazło się dzisiaj w Sejmie:

14:42

Planowane na 12:00 posiedzenie Sejmu do tej pory się nie rozpoczęło. Konwent Seniorów, który obraduje z przerwami od 11:00, o 15-stej ma wznowić obrady i rozmawiać między innymi o propozycji ogłoszonej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

Cały czas zamknięta jest też sejmowa galeria. 

14:37

Tymczasem posłanka Radziszewska na Twitterze informuje, że jej karta do głosowania działa, w przeciwieństwie do karty posła PO Michała Szczerby:

14:34

Właśnie poinformowano, że zarządzono kolejną przerwę w konwencie seniorów. Rozmowy zostaną wznowione o 15:00.

14:32

Fotoreporterzy uwiecznili Beatę Szydło, Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Mazurek w drodze na spotkanie klubu PiS:

14:28

- Pojawiła się nowa propozycja dotycząca przygotowania projektu uchwały Sejmu ws. okoliczności, w jakich była przyjmowana ustawa budżetowa - powiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po wyjściu z posiedzenia Konwentu Seniorów.

14:24

- Dialog jest ważny, ale musi być na zasadach prawnych - mówił w rozmowie z dziennikarzami lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

14:18

Czekamy na osiągnięcie tzw. porozumienia politycznego; PiS jest gotowe pójść na ustępstwa wobec PO pod warunkiem opuszczenia sali plenarnej przez blokujących - powiedział dziennikarzom lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

14:13

"Jesteśmy gotowi do znalezienia wyjścia z impasu" - zadeklarował Sławomir Neumann. Oświadczył jednocześnie, że dopóki nie będzie porozumienia, Platforma pozostanie na Sali Posiedzeń.

14:04

O godzinie 14:30 ma odbyć się kolejne spotkanie u marszałka.

13:47 

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Senat na zajął się jeszcze ustawą budżetową na 2017 rok. Izba czeka na decyzję Sejmu w tej sprawie. Grzegorz Bierecki, szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych z PiS powiedział, że kilka godzin zwłoki nie zagrozi ustawowemu terminowi, jaki ma Senat ma na rozpatrzenie tej ustawy. "Termin mamy do 12 stycznia do godziny 24.00" - powiedział senator. 

13:40

"Tak naprawdę, to nie jest żadna nowa propozycja. Chcą żebyśmy opuścili salę posiedzeń, tak naprawdę niczego nie deklarując w zamian" - powiedział Schetyna dziennikarzom. Dodał, że Platforma przedstawiła propozycję - przesunięcia posiedzenia do 18 stycznia i przyjęcia uchwały, w której Sejm zdecydowałby, że powróci do głosowania nad projektem ustawy budżetowej.

13:33

- Nie wiem, czy propozycja Grzegorza Schetyny i Platformy Obywatelskiej jest wiarygodna. Nie widać, by PO dążyła do kompromisu. (...) Propozycja kompromisu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego była dość daleko idąca. Część poprawek opozycji do budżetu miała zostać przyjęta. To się właściwie nie zdarza. Nie może być jednak tak, że my ciągle ustępujemy, a z drugiej strony słyszmy ciągle: "Nie" i kolejną eskalację żądań. (...) Nie może być tak, że większość daje się szachować mniejszości - tak w rozmowie z Interią kryzys sejmowy komentuje poseł PiS Krzysztof Łapiński. 

13:25

- Nie może być tak, że jedna partia stawia warunki bez ustępstw - mówił Paweł Kukiz w rozmowie z dziennikarzami. 


13:17

- Na Konwencie Seniorów padła propozycja, by odwlec posiedzenie Sejmu może o parę godzin, może jeszcze dłużej, by w tym czasie prowadzić rozmowy na temat rozwiązania sytuacji. Jesteśmy gotowi na to przystać, pod oczywistym warunkiem, że posłowie PO opuszczą salę plenarną oraz, że złożą taką deklarację, jak inne kluby, że nie będą więcej blokować mównicy - powiedział wicemarszałek Terlecki po spotkaniu władz PiS, w przerwie Konwentu Seniorów.

13:11

- Jesteśmy gotowi do rozmowy - powiedział szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - To by było najlepsze, żeby znaleźć formułę, w której będziemy mogli wrócić do głosowania budżetowego - dodał. 

13:08

13:01

Ryszard Terlecki poinformował, że PiS jest gotowy na odroczenie posiedzenia Sejmu pod warunkiem, że posłowie PO opuszczą salę sejmową i zakończą protest.

13:00

- Pan prezydent chce, aby parlament wrócił do normalnego trybu pracy, ma nadzieję, że opozycja wycofa się z protestu - powiedział szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

12:55

Przypomnijmy, że na 13:00 planowany jest ciąg dalszy posiedzenia Konwentu Seniorów.

12:50

- To marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaproponował przerwę w obradach Konwentu Seniorów. Jest oczywiście oczekiwanie ze strony PiS, aby PO opuściła salę obrad i wtedy rozpocząć rozmowy. To jest - mówię to bez konsultacji - raczej warunek trudny do przyjęcia dla nas - powiedział Sławomir Neumann.

12:46

- Nasuwają się wnioski, że PO zależy na tym, żeby budżet na 2017 r. nie został uchwalony; na to nie możemy pozwolić. Praca parlamentu powinna odbywać się w sposób normalny i godny - powiedziała szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek.

12:40

- Senatorowie PO złożyli wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o otworzenie galerii sali posiedzeń Sejmu - poinformował w środę senator Bogdan Klich (PO).

12:37

Nasi dziennikarze, którzy są w Sejmie i przed nim, donoszą o zmianie w organizacji ruchu. Najprawdopodobniej chodzi o to, aby nie powtórzył się incydent z 16 grudnia:

12:36

Premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczą w spotkaniu w gabinecie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

12:33 

- Marszałek Sejmu nie podjął jeszcze decyzji o otwarciu 34. posiedzenia Sejmu, po godz. 13 - kiedy kontynuowane ma być posiedzenie Konwentu Seniorów - będzie ostateczna informacja, czy dalej rozmawiamy, czy rozpoczyna się 34. - według PiS - posiedzenie Sejmu - powiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna).

12:30

- Według marszałka Sejmu reasumpcja głosowania budżetu nie wchodzi w grę; nie ma też możliwości kontynuowania 33. posiedzenia Sejmu - powiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz w przerwie posiedzenia Konwentu Seniorów.

12:24

- Wydaje się, że jest wola odroczenia posiedzenia Sejmu - powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15) w przerwie środowego posiedzenia Konwentu Seniorów.

W jego ocenie odroczenie obrad zależy od tego, czy "PO będzie skłonna do tego, by zaprzestać nieregulaminowej okupacji sali plenarnej".

12:20

Tymczasem Grzegorz Schetyna zwołał posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej. Politycy będą rozmawiać o tym, jakie dalsze kroki należy podjąć. 

12:19

Na galerię sali posiedzeń Sejmu przed godziną 12 próbowali się dostać m.in. senatorowie PO, w tym wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Galeria pozostaje zamknięta. Otwarcie galerii zaplanowane jest na 45 minut przed rozpoczęciem posiedzenia.

12:14

Brak uprawnień do uczestniczenia w posiedzeniu - taki komunikat pojawił się na maszynce do głosowania posła PO Michała Szczerby, który został wykluczony z ostatniego posiedzenia Sejmu:

12:10

Za sejmowe kulisy możemy zajrzeć dzięki posłowi Kukiz'15 Piotrowi Liroyowi Marcowi:

12:08

Poseł PO Cezary Tomczyk potwierdził tę informację wrzucając na Twittera zdjęcie z sali plenarnej, taki komunikat wyświetla się na ekranie:

12:05

Jak informuje lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, posiedzenie Sejmu rozpocznie się prawdopodobnie o godz. 14.

11:59

Przed godz. 11. na sali plenarnej Sejmu zebrał się klub PO. 

Posłowie opozycji na zamkniętej sali obrad:

11:55 

Kancelaria Sejmu poinformowała na swoim profilu na Twitterze o przesunięciu godziny posiedzenia:

11:50

11:45

- Propozycja PO przerwy w obradach Sejmu oraz projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu budżetowego, to szansa dla PiS na legalne, zgodne z prawem wyjście z kryzysu parlamentarnego - przekonywał szef klubu Sławomir Neumann.

11:40 

O 11:15 galeria sejmowa miała zostać otwarta dla dziennikarzy. Jak informuje Krzysztof Berenda z RMF FM, tak się jednak nie stało:

11:37

- Nowoczesna liczy na to, że 34. posiedzenie Sejmu nie rozpocznie się w tym tygodniu i zostanie przesunięte na przyszły tydzień - powiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna).

11:32

Tymczasem dziennikarze donoszą, że wiele wskazuje na to, iż posiedzenie Sejmu rozpocznie się w Sali Kolumnowej:

11:29

Politycy opozycji szukają wyjścia z twarzą z tej komedii, którą odgrywali trzy tygodnie - tak wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do propozycji klubów opozycyjnych rozwiązania kryzysowej sytuacji w Sejmie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy