Reklama

Reklama

Kryzys w Grecji

Niemieccy chadecy nie mają ochoty dalej wspierać Grecji

Ewentualny trzeci pakiet pomocowy dla Grecji musiałby przejść przez Bundestag. Ale tam przeważa raczej opinia: "Lepszy koszmarny koniec niż koszmar bez końca".

Kanclerz Angeli Merkel nie będzie łatwo przekonać swojego klubu w Bundestagu, by poparł dalszy pakiet pomocowy dla Grecji. Formuje się tam bowiem poważny opór.

- Grecy mają, oczywiście, prawo powiedzieć NIE, ale także i my mamy prawo powiedzieć NIE - zastrzega wiceprzewodniczący klubu chadeków w Bundestagu Hans-Peter Friedrich (CSU) w rozmowie z "Rheinische Post", odnosząc się do greckiego oczekiwania dalszej pomocy.

Jak zaznaczył, nie ma ani jednego polityka w jego frakcji, który widziałby jakiekolwiek podstawy dla dalszej pomocy.

Chadecki poseł Hans-Peter Uhl propaguje pomysł umorzenia części greckich długów, by ułatwić Grexit.

Reklama

- Grecja musi wystąpić z eurogrupy - twierdził Uhl w rozmowie z tabloidem "Bild". - Wszystko inne w ogóle nie będzie pomocne dla Grecji - dodał, zaznaczając, że ma poważne obawy, czy Grecy kiedykolwiek będą mogli czy chcieli spłacić swoje długi. Dlatego ich umorzenie może nastąpić tylko z jednoczesnym Grexitem. Chadecka kanclerz Angela Merkel jak do tej pory odrzuca możliwość umorzenia Grecji długów, ponieważ byłoby to sprzeczne z unijnymi zasadami.

Konieczna zmiana kursu

Szef chadeckiego zrzeszenia średniego biznesu Carsten Linnemann stwierdził, że warunkiem dalszej pomocy dla Grecji musiałyby być zasadnicze zmiany.

- Bez zmiany strategii, łącznie z ogłoszeniem upadłości państwa, nie mogę przystać na dalszą pomoc - zastrzegał w rozmowie z "Rheinische Post".

Tak długo jak nie będzie unii politycznej, Europie potrzebna będzie ustawa o postępowaniu upadłościowym na wypadek konieczności uzdrowienia niewypłacalnych państw czy ich wystąpienia z unii walutowej.

Wiceszef bawarskiej CSU Peter Ramsauer wzywa także Grecję do wystąpienia z eurogrupy. Ramsauer będący przewodniczącym komisji gospodarczej Bundestagu w wywiadzie dla ZDF zarzucił Grecji "cwaniactwo".

Grecja musi się wreszcie ruszyć

Na nadzwyczajnym, wtorkowym szczycie w Brukseli szefowie rządów państw UE dali Grecji nadzieję na trzeci pakiet pomocowy.

Kanclerz Merkel zaznaczyła, że "potrzebny jest teraz trzeci pakiet", który miałby być długofalowy i wychodzący poza wszystko to, o czym była do tej pory mowa. Konieczne jest jednak, by sami Grecy określili, do jakich reform są gotowi. Trzeci pakiet wymagałby aprobaty parlamentów państw. Eksperci zalecają umorzenie długów

Pięciu ekspertów w dziedzinie ekonomii, w tym były niemiecki wiceminister gospodarki Heiner Flassbeck i ekonomiści z Oksfordu i Harwardu zaapelowali do Angeli Merkel, by zgodziła się na umorzenie znacznej części greckich długów. W liście otwartym, opublikowanym przez amerykański magazyn "The Nation" domagają się korekty kursu wierzycieli Grecji, żeby zapobiec dalszej katastrofie.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział, że "powstał już szczegółowy scenariusz Grexitu". Do piątku rano (10.07.2015) Grecja musi przedstawić swoją koncepcję, bo od tego zależeć będzie dalsze zaangażowanie EBC. Premier Grecji Aleksis Tsipras zapowiedział, że chce "definitywnie rozwiązać kryzys" i ma to nastąpić do końca tygodnia. Nowe greckie propozycje mają być sprawiedliwe społecznie i możliwe do zrealizowania od strony gospodarczej.

Ministrowie finansów eurostrefy chcą w sobotę (11.07.2015) naradzić się z przedstawicielami Unii Europejskiej ws. greckich propozycji reform.

dpa / Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy