Reklama

Reklama

Kryzys w Grecji

Schetyna o porozumieniu ws. Grecji: wielkie osiągnięcie strefy euro

To jest wielkie osiągnięcie strefy euro, to oznacza, że strefa euro się broni - tak szef MSZ Grzegorz Schetyna ocenił w poniedziałek informację o tym, że państwa strefy euro porozumiały się ws. nowego programu pomocy dla Grecji.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił jednocześnie, że porozumienie musi być jeszcze zaakceptowane przez parlament grecki i parlamenty kilku krajów, które są zaangażowane w finansowe ratowanie Grecji.

- Jeżeli to się uda, to trzeba powiedzieć, że to jest wielkie osiągnięcie strefy euro. To oznacza, że strefa euro się broni, że wiadomości o jej śmierci są mocno przesadzone - mówił Schetyna dziennikarzom w Łodzi.

Jak dodał, trzeba być optymistą, że strefa euro będzie wzmacniać Unię Europejską jako taką, że będzie projektem przyszłości tak, jak było w zamierzeniu jej budowy. - Ci którzy uważają, że strefa euro jest czymś co UE rozkłada, czy rozdziela, mylili się - podkreślił szef MSZ.

Reklama

Jego zdaniem, to jest wielkie wyzwanie i wielki sprawdzian też dla dyplomacji, dla czystej polityki.

- Cieszę się, że (szef Rady Europejskiej) Donald Tusk mógł odegrać tutaj bardzo ważną rolę osoby, która w taki bardzo precyzyjny, a jednocześnie odważny sposób zbudowała te negocjacje i doprowadziła w takich intensywnych rozmowach do końca - zaznaczył Schetyna.

Jak podkreślił, trzyma kciuki za to, żebyśmy w perspektywie najbliższych dni, do końca tego tygodnia, byli świadkami informacji akceptujących poniedziałkowe porozumienie.             

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu.

Niektóre z reform dotyczących VAT czy emerytur grecki parlament ma uchwalić już do środy. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro.

Reklama

Reklama

Reklama