Reklama

Reklama

Kryzys w Grecji

Grecja: Spory tuż przed osiągnięciem porozumienia

W Atenach kontynuowane będą rozmowy greckich ministrów z ekspertami Brukseli i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ich celem jest ostateczne uzgodnienie warunków porozumienia, które pozwoli na przelew pierwszej transzy z wielomiliardowej pożyczki dla Grecji przed 20 sierpnia. Niedzielne spotkanie nie przyniosło w pełni oczekiwanych rezultatów.

Wtedy właśnie mija termin spłaty przez Grecję kolejnej raty długu do Europejskiego Banku Centralnego.

Niedzielne spotkanie greckich ministrów z wierzycielami trwało do późnego wieczora. Mimo intensywnych rozmów nie udało się zamknąć wszystkich tematów. Sporne kwestie, które dotyczą prywatyzacji mienia państwowego, tzw. czerwonych, czyli niespłacanych kredytów i systemu podatkowego, będą omawiane dzisiaj.

Obie strony chcą jak najszybciej osiągnąć porozumienie, aby rząd grecki mógł je zaakceptować najpóźniej we wtorek.

Reklama

Głosowanie w greckim parlamencie mogłoby się odbyć w czwartek, a od piątku po spotkaniu państw strefy euro, rozpoczęłaby się procedura głosowań w parlamentach krajów unijnych. Dzięki temu mogłaby zostać uruchomiona pierwsza rata nowej pożyczki z Europejskiego Mechanizmu Stabilności w wysokości do 25 miliardów euro, czyli około 50 procent pożyczki, która ma wpłynąć do Grecji z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Rząd w Atenach stara się uniknąć kredytu pomostowego, finansowanego przez wszystkie kraje unijne. Jeśli Grecji nie uda się w terminie osiągnąć porozumienia, kredyt ten okaże się niezbędny.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne