Reklama

Reklama

Kryzys w Grecji

Grecja otrzyma kolejną transzę pożyczki. Jest zgoda

Jest zgoda na przekazanie Grecji kolejnej transzy pożyczki w wysokości ponad 10 miliardów euro. Decyzję podjęli ministrowie finansów strefy euro po 11-godzinnych negocjacjach w Brukseli.

O natychmiastową wypłatę pieniędzy apelował rząd w Atenach. Grecki parlament przyjął ostatnio reformy i pakiety oszczędnościowe, które były warunkiem wypłaty pieniędzy, ale wywołały protesty obywateli.

Ministrowie finansów ustalili, że pieniądze będą wypłacane ratami. 7,5 miliarda euro Ateny mają otrzymać za kilkanaście dni, resztę jesienią. "To jest bardzo dobra wiadomość. To ważny dla nas moment. Od ostatniego lata, kiedy mieliśmy wielki kryzys zaufania w naszych relacjach, teraz zaczynamy go odzyskiwać" - skomentował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Reklama

Grecja otrzyma pieniądze z prawie sześciomiesięcznym opóźnieniem, tyle czasu trwały rozmowy rządu z międzynarodowymi kredytodawcami.

Ministrowie finansów eurolandu na spotkaniu w Brukseli wstępnie porozumieli się także co do ulżenia Grekom w spłacie zadłużenia. Nie chodzi o spisanie na straty długu, ale o wydłużenie terminu spłaty, czy obniżkę oprocentowania. Jakiekolwiek decyzje mają zapadać na zakończenie realizacji obecnego programu finansowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy