Reklama

Reklama

Greta Thunberg: Błędem jest wyłączanie działających elektrowni atomowych

Wyłączanie elektrowni atomowych, które produkują jeszcze prąd, to błąd - uznała aktywistka klimatyczna Greta Thunberg. Oceniła w ten sposób niemiecką politykę energetyczną i przestrzegła rząd w Berlinie przed powrotem do węgla, mimo trwającego kryzysu. W jej opinii "czarne złoto" nie może na nowo wrócić do łask nawet wtedy, gdyby mieszkańcy mieli płacić bardzo wysokie rachunki za energię.

Greta Thunberg jeszcze w lipcu przekonywała, że energia jądrowa oraz ta pochodząca z gazu nie powinny być wspierane finansowo przez Unię Europejską

"Lobbing i greenwashing w żadnej ilości nigdy nie uczynią ich 'zielonymi'. Desperacko potrzebujemy prawdziwej energetyki odnawialnej, a nie fałszywych rozwiązań" - pisała na Twitterze.

Greta Thunberg o atomie. Koryguje zdanie i apeluje do Niemców

19-letnia aktywistka nieco skorygowała jednak twarde stanowisko wobec atomu. We wtorek niemieckie media opublikowały fragmenty wywiadu z Thunberg, w którym stwierdziła między innymi, że błędem jest wyłączanie nadal działających, niemieckich elektrowni jądrowych i poleganie w większym stopniu na węglu. 

Reklama

Prekursorka strajków klimatycznych oceniła w ten sposób podejście rządu w Berlinie do kwestii energetycznych. Zapytana, czy elektrownie atomowe powinny przestać działać, gdy Europa wyjdzie z aktualnego kryzysu, odparła: - "To zależy od tego, co się stanie".

Greta Thunberg o atomie i ochronie przed podwyżkami cen prądu

Thunberg, cytowana przez agencję dpa, przestrzegła również przed dalszym inwestowaniem w paliwa kopalne, jak i opieraniem na nich produkcji energii. Przyznała przy tym, że rozumie potrzebę ochrony Europejczyków przed nadmiernymi kosztami prądu, ale - w jej ocenie - "ten argument jest niewystarczający".

- Ludzie stworzyli społeczeństwo, w którym nie możemy patrzeć w przyszłość na dłużej niż rok. To nie do utrzymania - oceniła aktywistka.

Greta Thunberg skrytykowała także rządzących z całego świata, którzy - według niej - nie traktują kryzysu klimatycznego jako globalnego problemu. Nawiązała przy tym do agresji Rosji na Ukrainę. - Każda wojna to katastrofa, na wielu poziomach. Ale musimy być w stanie radzić sobie z różnymi rzeczami w tym samym czasie - stwierdziła.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy