Reklama

Reklama

Ceny prądu będą zamrożone. Te osoby zapłacą jeszcze mniej

Nowe przepisy przewidują zamrożenie stawek za energię na poziomie z 2022 r. do limitu zużycia 2 tys. kWh rocznie. Są jednak pewne zmiany dla dużych rodzin i rolników. Rządzący zapowiadają ponadto ulgi dla instytucji wrażliwych - szpitali, przedszkoli czy domów pomocy społecznej.

W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy blokujący w 2023 r. ceny prądu na poziomie z 2022 roku. Gwarantowana cena będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych; do 2,6 tys. kWh rocznie dla rodzin z osobami z niepełnosprawnymi.

2000 kWh. Dla dużych rodzin i rolników wyższy limit

Jak informował rzecznik rządu Piotr Müller, Rada Ministrów zdecydowała, że dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie.

Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, mają być rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych - według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Reklama

Ceny prądu. Nowy jednorazowy dodatek 1000 zł

Przepisy mają także wprowadzić nowy dodatek energetyczny, który będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest prąd. Podobnie jak w przypadku innych dodatkach energetycznych, warunkiem jego uzyskania będzie wpis i zgłoszenie źródła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

"Dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania - w tym wykorzystują pompy ciepła - wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł" - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

Zobacz teżNowy podatek? Spółki oddadzą nadmiarowe zyski, o ile nie znajdą się na liście "wyjątków"

Rząd: Ulga dla 17 mln gospodarstw domowych

Rząd chce także zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Zgodnie z projektem, gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wskazano, że wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej.

W komunikacie po posiedzeniu rządu wyliczono, że na system wsparcia w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej trzeba będzie przeznaczyć ok. 23 mld zł. Według szacunków rządu, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych.

Ceny prądu. Przedszkola, szpitale, domy dziecka - jakie ulgi?

Jak wcześniej zapowiadali rządzący, w planie pomocowym uwzględnione mają zostać też tzw. instytucje wrażliwe.

- To przedszkola, szpitale czy domy pomocy społecznej. Złożyłem w piątek propozycje, aby także w tym przypadku zamrozić ceny na poziomie 620 zł za MWh. To kilkukrotnie mniej niż oferują teraz spółki energetyczne samorządom. To będzie wielka ulga - zapowiadał w niedzielę w TVP Jacek Sasin.

Dotychczas nie wpłynął jednak dokument przedstawiający szczegóły pomocy takim placówkom.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy