Reklama

Reklama

Żółta strefa w całej Polsce. Marian Zembala komentuje

Stanowczość premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego, uznająca cały kraj za obszar tzw. strefy żółtej i konieczność noszenia maseczek, jest zjawiskiem ze wszech miar oczekiwanym - ocenił w czwartek (8 października) były minister zdrowia, prof. Marian Zembala.

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek, że od 10 października cała Polska będzie znajdować się w strefie żółtej. W całym kraju będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych trzeba będzie zachować bezpieczną odległość - na jedną osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia. Ponadto w strefie czerwonej lokale będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6:00 do 22:00. Zgodnie z nowymi zasadami będzie obowiązywał limit osób na imprezach okolicznościowych: do 75 osób oraz w strefie czerwonej do 50 osób. Te zasady będą natomiast obowiązywać od 17 października.

Reklama

Komentarz byłego ministra zdrowia

- Stanowczość premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego, uznająca cały kraj za obszar tzw. strefy żółtej i konieczność noszenia masek, jest zjawiskiem we wszech miar oczekiwanym - mówił prof. Zembala w TVP Info. Ocenił też, że działania premiera i ministra zdrowia w sposób jasny, czytelny i stanowczy pokazały powagę i podejście rządu do problemu, jakim jest pandemia koronawirusa.

Przekonywał, że przy zachowaniu dyscypliny społecznej, za około dwa tygodnie wystąpi spadek niebezpiecznej dynamiki wzrostu ilości zakażeń koronawirusem. Zembala chwalił też rozwiązanie polegające na utworzeniu 16 szpitali referencyjnych. - Dobre, prawidłowe, oczekiwane przez społeczeństwo kierunki, dobrze świadczące o rządzących - ocenił profesor.

Apel Zembali

- Proszę, jako lekarz i obywatel, abyśmy problem walki z pandemią traktowali ponad podziałami, jako wyzwanie, które staje przed każdym z nas - apelował były minister. Jak dodał, jesteśmy w trakcie rozwijającej się pandemii, dlatego - zaznaczył - należy działać z całą stanowczością.

Prof. Zembala zadeklarował, że Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest gotowe szkolić asystentów lekarzy. - To są ratownicy, których wyszkolimy bardzo profesjonalnie w obsłudze respiratorów, aby wzmocnili oddziały intensywnej terapii, pracujące tam pielęgniarki, w obsłudze respiratorów - doprecyzował.

Podkreślił również, że każdy obywatel powinien w miejscach publicznych nosić maseczkę. Jak stwierdził, jest to miarą współczesnego patriotyzmu. 

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

314
6
195
2
288
1
89
1
269
2
85
4
244
2
96
3
214
2
1048
3
217
522
6
180
1
279
287
3
1221
10
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama