Reklama

Reklama

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty i maturze 2021. MEN przedstawia szczegóły

W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i matura będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach w oparciu o zapisy podstawy programowej. Jakie zmiany czekają absolwentów? MEN przedstawiło w piątek (20 listopada) szczegółowy projekt, który będzie teraz poddawany konsultacjom.

Reklama

Według dotychczasowych zasad, zawartych w podstawie programowej, każdy maturzysta na egzaminie z języka polskiego musiał znać w całości nie mniej niż 13 pozycji książkowych oraz wybrane przez nauczyciela utwory o mniejszej objętości. Nie mógł przy tym pominąć utworów i autorów oznaczonych w wykazie gwiazdką. 

Reklama

Propozycja MEN dotycząca matury z języka polskiego w 2021 roku zawiera natomiast tylko utwory z gwiazdką, które tak, jak dotychczas, będą obowiązkowe dla każdego maturzysty. Pozostałe utwory, m.in. "Chłopi" Władysława Reymonta, "Makbet" lub "Hamlet" Williama Szekspira, "Antygona" lub "Król Edyp" Sofoklesa, "Zbrodnia i Kara" Fiodora Dostojewskiego, "Jądro ciemności" Josepha Conrada, czy "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego, zniknęły z listy. Pojawia się jednak zapis o "innych utworach literackich wybranych przez nauczyciela" oraz "wierszach wybranych poetów".

Z kolei ósmoklasiści na egzaminie z języka polskiego nie będą musieli czytać m.in. "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego, "Żony modnej" Ignacego Krasickiego, czy "Artysty" Sławomira Mrożka.

Oto lista lektur obowiązkowych zaproponowana przez MEN na egzamin ósmoklasisty 2021:

Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, czy elementów statystyki opisowej.

Matura z podstawowej matematyki będzie się z kolei składała z mniejszej liczby zadań do rozwiązania. Mniej będzie zwłaszcza poleceń otwartych.

Ponadto maturzyści nie będą musieli w 2021 roku przystępować do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, co dotychczas było obowiązkowe. 

Pełną propozycję wymagań egzaminacyjnych dla ósmoklasistów i maturzystów MEN opublikowało TUTAJ

MEN zaprasza do prekonsultacji

Projekt zmian będzie teraz przez tydzień poddawany konsultacjom. Każdy może przesłać swoje uwagi drogą e-mailową. - Na uwagi i opinie merytoryczne czekamy do 27 listopada - informuje MEN.

Jak podkreśla resort, wszystkie nadesłane uwagi zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt. Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu w formie rozporządzenia. Wówczas rozpoczną się też szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli.

Zakres wiedzy ograniczony o 20-30 proc.

Więcej o zapowiadanych zmianach w egzaminach mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej minister edukacji Przemysław Czarnek (kliknij TUTAJ).

- Zakres wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu ósmoklasisty w przyszłym roku będzie ograniczony o ok. 20-30 proc. - mówił szef MEN.

Jak uzasadniał, zmiany w egzaminach roku szkolnego 2020/2021 są potrzebne, gdyż obecni maturzyści i ósmoklasiści byli poszkodowani najpierw z powodu strajku nauczycieli, a potem z powodu nauki zdalnej prowadzonej wiosną i teraz w obliczu pandemii koronawirusa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne