Reklama

Reklama

Zmiana w sprawie szczepionki AstraZeneca. Nowa rekomendacja Rady Medycznej

Są nowe rekomendacje w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca. Rada Medyczna oceniła, że w świetle wyników nowych badań klinicznych stosowanie tego preparatu jest dopuszczalne u osób od 18. do 69. roku życia.

Stanowisko w tej sprawie wydał w imieniu Rady Medycznej jej przewodniczący prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

Więcej informacji w najbliższych dniach

Reklama

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że w piątek rekomendacje w sprawie stosowania preparatu firmy AstraZeneca wyda zespół ds. szczepień, działający przy ministrze zdrowia.

Potem - jak powiedział Andrusiewicz - komunikat dotyczący możliwego rozszerzenia grupy osób szczepionych preparatem wyda minister zdrowia Adam Niedzielski.

Trzy szczepionki na unijnym rynku

Na rynku unijnym dopuszczone są obecnie trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA - firm Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność, sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez sześć miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama