Reklama

Reklama

Zmiana dla ozdrowieńców, przekraczających granicę

Od 20 marca ozdrowieńcy przekraczający granicę polsko-czeską i polsko-słowacką zwolnieni są z obowiązku posiadania testów oraz kwarantanny. Jest jednak pewien wyjątek - zasada ta nie dotyczy osób, które pokonały SARS-CoV-2 wcześniej niż pół roku temu.

Informacje o zmianach na granicy przekazała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej. Jak wskazała, osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie później niż sześć miesięcy przed dniem przekroczenia granicy, nie muszą już podsiadać negatywnych testów, aby wjechać do Polski. Przepisy rozporządzenia w tej sprawie zaczęły obowiązywać od 20 marca. 

- Do tej pory zwolnienie to nie dotyczyło osób podróżujących z Czech lub Słowacji, od dziś również te osoby mogą korzystać z tego zwolnienia - podkreśliła Michalska.

Reklama

Jednocześnie dodała, że to po stronie podróżnego leży obowiązek udokumentowania funkcjonariuszowi Straży Granicznej objęcie izolacją, izolacją w warunkach domowych, albo fakt odbycia hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Negatywny wynik albo kwarantanna

Straż Graniczna od 27 lutego przy granicy z Czechami i Słowacją sprawdza, czy osoby wjeżdżające do Polski mają negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, który został wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin. Obowiązek ten dotyczy jedynie osób podróżujących do Polski w celu innym niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu na kraju.

W przypadku Polaków lub cudzoziemców mieszkających w Polsce negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny. Jeśli takiego testu nie posiadają, funkcjonariusze SG informują ich o obowiązku zgłoszenia się do sanepidu i odbyciu kwarantanny.

Zobacz też: Szefowa KE grozi. Polski europoseł: Tak, to potrzebne

Przywilej dla zaszczepionych

Z obowiązku posiadania testu oraz kwarantanny zwolnione są m.in. osoby zaszczepione na COVID-19. Warunkiem jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki, dopuszczonej do obrotu na terenie UE.

Od 20 marca dodatkowo z obowiązku posiadania testów oraz z kwarantanny zwolnieni są tzw. ozdrowieńcy czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polskiej.

Katalog innych warunków zwalniających z obowiązku posiadania testu oraz z kwarantanny znajduje się na stronie internetowej Straży Granicznej.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL