Reklama

Zgromadzenie Narodowe w rygorze sanitarnym. Agnieszka Kaczmarska o szczegółach

W trakcie Zgromadzenia Narodowego, tak jak podczas każdego posiedzenia Sejmu, będą przestrzegane wszelkie procedury sanitarno-epidemiologicznymi. Każdy z parlamentarzystów i zaproszonych gości będzie miał mierzoną temperaturę i otrzyma maskę - poinformowała szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

"Wszędzie tak, jak przed każdym posiedzeniem, będą wystawione płyny dezynfekcyjne, także zostaną zdezynfekowane ciągi komunikacyjne, sala obrad oraz sale komisyjne. Każdy z parlamentarzystów oraz zaproszonych gości przy wejściu głównym będziecie miał mierzoną temperaturę, każdy otrzyma maski. Jeśli chodzi o członków Zgromadzenia Narodowego będą to maski PP3 zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego" - powiedziała Kaczmarska.

Przekazała, że członkowie Zgromadzenia Narodowego będą wchodzić przez ogrody sejmowe. Goście, korpus dyplomatyczny też będzie wchodził oddzielnym wejściem od ulicy Wiejskiej.

Reklama

Prezydent, premier oraz goście zaproszeni na galerię sejmową - jak mówiła Kaczmarska - wejdą główny wejściem.

Czy Andrzej Duda założy maseczkę?

Kaczmarska przekazała, że każdy klub parlamentarny będzie miał swój sektor na sali plenarnej. "I to przewodniczący klubów będą decydować jak rozmieszczą parlamentarzystów podczas Zgromadzenia Narodowego" - dodała.

Szefowa Kancelarii Sejmu pytana, czy Andrzej Duda powinien założyć maseczkę podczas Zgromadzenia, odparła, że nie ma na ten temat informacji. Natomiast, jak dodał, zgodnie z rekomendacją GIS prezydent jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki podczas tej uroczystości.

Posłowie nie chcą założyć maseczek

Agnieszka Kaczmarska pytana o deklarację posłów Konfederacji, że nie założą maseczki podczas Zgromadzenia Narodowego, odparła, że może tylko wyrazić ubolewanie po takiej informacji.

"Natomiast każdy na salę plenarną ma wstęp, niezależnie od tego czy ma maseczkę, czy nie ma maseczki. To jest Zgromadzenia Narodowe, jest oddzielny regulamin Zgromadzenia Narodowego, w związku z tym każdy parlamentarzysta ma prawo wstępu na salę obrad" - podkreśliła Kaczmarska.

Otrzymają zwrot kosztów za testy komercyjne


Poinformowała, że według danych, które posiada, obecnie 20 parlamentarzystów zadeklarowało, że przebadali się na obecność koronawirusa. 

Dopytywana, dlaczego posłom będą zwracane opłaty za testy wykonywane komercyjnie, odparła, że badanie na obecność COVID-19 jest jednym z "elementów prewencyjnych", a Kancelaria traktuje parlamentarzystów jak pracowników, którzy będą przebywać w swoim miejscu pracy. Ponadto - jak dodała Kaczmarska - taka decyzja zapadła podczas konsultacji w trakcie Konwentu Seniorów.

Kaczmarska dodała, że szefowie klubów i kół parlamentarnych potwierdzili, że "większość członków" klubów i kół, z wyjątkiem Koalicji Obywatelskiej, weźmie udział w Zgromadzeniu Narodowym. 

Ładowanie...
INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy