Reklama

Reklama

​Zgłosiła łamanie obostrzeń w kościele. Parafia nazwała ją "Judaszem"

"W Wielki Czwartek w naszej parafii powtórzyła się ta sama scena, co dwa tys. lat temu w Wieczerniku, kiedy jeden z 12 - Judasz - zdradził Jezusa" - ogłoszenie tej treści znalazło się na tablicy przy kościele w Kościelcu. Chodzi o zawiadomienie policji o przekroczeniu dopuszczalnej liczby wiernych w czasie liturgii w jednej z wielkopolskich parafii.

"Podobnie w naszym kościele w Wielki Czwartek jeden z parafian (parafianka), będąc w świątyni podczas liturgii, zadzwoniła na policję - zgłaszając przekroczony limit wiernych w kościele (1 osoba na 20 m kw). Z tego względu parafia zostanie ukarana przez sanepid karą pieniężną" - czytamy w ogłoszeniu. 

Pieniądze z ofiary na poczet mandatu

Parafia zapowiedziała, że ofiary z Wielkiej Soboty, składane przy święceniu pokarmów, oraz ofiary złożone w ramach jałmużny wielkopostnej zostaną przeznaczone na poczet kary, jaka ma zostać nałożona za łamanie restrykcji sanitarnych w czasie Triduum Paschalnego.

Reklama

Więcej osób, niż zezwalają przepisy

- Potwierdzamy zdarzenie, do którego doszło około godziny 18.30. 1 kwietnia bieżącego roku policjanci zostali poproszeni o interwencję w związku ze zgłoszeniem przekroczenia dopuszczalnej liczby osób znajdujących się w kościele w Kościelcu. Na miejscu policjanci ustalili, że faktycznie w kościele znajdowało się więcej osób, niż zezwalają na to obowiązujące przepisy - poinformował rzecznik prasowy kolskiej komendy policji, cytowany przez lokalny serwis e-kolo.pl. 

Limity w kościołach

Zgodnie z rozporządzeniem rządu z dnia 25 marca 2021 r. odnośnie do limitu uczestników nabożeństw w kościołach, w eucharystii mogą uczestniczyć przede wszystkim osoby związane z intencją mszy św. Bezwzględnie należy zachowywać zasadę - jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra. 

W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

W związku z pandemią oraz ograniczeniami sanitarnymi biskupi w poszczególnych diecezjach udzielili wiernym dyspensy od uczestnictwa w liturgiach, zachęcając do łączności duchowej za pośrednictwem mediów.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy